Вітаю Вас Гість | RSS

Інструкції з охорони праці

П`ятниця, 19.04.2024, 16:50
Головна » Статті » Мої статті

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ для робітника з комплексного обслуговування (токар-слюсар)
    „ЗАТВЕРДЖЕНО”
Наказ по школі
від „____”_____200__р. №_____
Директор школи
___________________/

 
ІНСТРУКЦІЯ  З  ОХОРОНИ  ПРАЦІ №  
для робітника з комплексного обслуговування
(токар-слюсар)

І .  Загальні  положення.

Дана інструкція діє на території школи для робітника з комплексного обслуговування обладнання при виконанні токарних і слюсарних робіт.

До самостійної роботи допускаються особи, яким виповнилось 18 років, які пройшли медогляд (1 раз у рік), спеціальне навчання з питань охорони праці, інструктаж та перевірку знань з охорони праці.

Відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку, порушення працівником вимог щодо охорони праці, передбачених даною інструкцією, розглядається як порушення трудової дисципліни згідно з чинним законодавством.

Дана інструкція передбачає, що робітник не має обмежень за віком, статтю і медичними показниками щодо робіт, до виконання яких він допускається, навчений належним чином загальним вимогам охорони праці та виробничої дисципліни під час теоретичного навчання, одержав протягом теоретичного навчання належні знання стосовно технології робіт, які належить виконувати, про устаткування, інструмент, пристосування тощо, з якими він матиме справу.

Первинний інструктаж з охорони праці проводить з робітником заступник директора з адміністративно-господарської роботи перед початком виконання робіт на токарному верстаті чи ручним інструментом.

Під час роботи на токарному верстаті робітник повинен забезпечуватися спецодягом, іншими засобами індивідуального захисту відповідно до Типових галузевих норм безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.

Робітник повинен мати навички в наданні першої (долікарської) допомоги при нещасному випадку.

 

2. Вимоги безпеки перед початком  роботи

 

                     1.    Прийти на робоче місце для своєчасного і повного ознайомлення із всіма обставинами робочого дня до його настання. При незадовільному стані здоров'я треба повідомити заступника директора з адміністративно-господарської роботи і звернутись до лікувально-профілактичного закладу.

                     2.    Одягти спецодяг, привести його у належний стан так, щоб було зручно і безпечно працювати — довге волосся заправити, одяг застібнути. Взуття повинне бути на низьких підборах .

                     3.    Перевірити наявність, справність і готовність до використання засобів індивідуального захисту; захисні окуляри, рукавиці слід мати при собі та використовувати їх при необхідності.

                     4.    Отримати (при потребі) інструмент, пристосування, матеріали для роботи, додаткові засоби захисту і перевірити їхню справність. Зовнішнім оглядом переконатися:

–    у надійності кріплення всіх нарізних сполучень;

–    у легкості й плавності руху всіх ходових частин;

–    у справності струмоведучого шлангового кабелю і захисного заземлення.

                     5.    Перевірити написи про термін випробування і безпечного використання; не користуватися, якщо термін прострочений.

                     6.    Переконатися, що поблизу місця роботи немає легкозаймистих матеріалів, рідин.

                     7.    Оглянути й упорядкувати робоче місце, прибрати усе зайве з-під ніг; якщо підлога слизька — потурбуватися, щоб її витерли або зробити це самому.

                     8.    Підготувати робоче місце. Підготувати і розташувати інструмент, устаткування та матеріали на робочому місці так, щоб вони не заважали в роботі.

                     9.    Перевірити міцність механічного закриття огороджень рухомих частин і електрообладнання.

                 10.    Відрегулювати місцеве освітлення верстата так, щоб робоча зона була досить освітлена і світло не сліпило ока. Якщо потрібно, протерти арматуру й світильник.

                 11.    Змастити при потребі верстат; при змащенні користуватися тільки відповідними пристосуваннями.

                 12.    Розмістити шланги, що підводять охолоджувальну рідину так, щоб унеможливити їх зіткнення з різальним інструментом і частинами верстата, що рухаються. Охолоджувальну рідину подавати тільки насосом.

                 13.    Приготувати гачок для видалення стружки.

                 14.    Оглянути верстат і перевірити його справність на холостому ході та на низьких обертах, при цьому відійти трохи убік від небезпечної зони. При цьому перевірити:

–    справність органів керування (механізмів головного руху, подачі, пуску, зупинки руху тощо);

–    справність системи змащення й охолодження (переконатися в тому, що змащення й охолоджувальна рідина подаються нормально й безперебійно);

–    справність фіксації важелів вмикання й вимикання (переконатися у неможливості мимовільного перемикання з холостого ходу на робочий);

–    чи немає заїдань або зайвої слабини в частинах верстата, що рухаються, особливо в шпинделі, у поздовжніх і поперечних ковзанках супорта;

–    підготовлений для обробки матеріал на відсутність у ньому таких вад і недоліків, що можуть привести до поломки верстата або травмування, а також — до браку в роботі.

                 15.    Розкласти на робочому місці інструменти індивідуального користування. Перевірити стан ручних інструментів. Користуватися інструментами тільки за їх призначенням.

                 16.    Установити робочі органи верстату і надійно закріпити їх. Надійно закріпити різальний інструмент.

                 17.    Надягнути захисні окуляри.

                 18.    Перед початком кожної роботи на верстаті завідувач майстерні особисто перевіряє технічний стан верстата, справність інструменту й пристосувань, безпеку електроприводу верстатів, і тільки після його дозволу можна приступати до роботи.

                 19.    Про всі виявлені несправності повідомити завідувача майстерні і без його дозволу до роботи не приступати.

 

3. Вимоги безпеки під час  виконання  роботи

 

                     1.    Уважно стежити за роботою обладнання і його станом.

                     2.    Установити і надійно закріпити різальний інструмент й оброблювану деталь.

                     3.    Дотримувати протягом роботи на верстаті та під час його технічного обслуговування вимоги інструкції з його експлуатації або іншого документа, що його замінює (технічний опис, підручник тощо), а при виконанні обробки деталей — технологічних карт і умов.

                     4.    Перевірити, щоб оброблювана деталь не виступала за межі верстата.

                     5.    Стояти збоку руху оброблюваного матеріалу при обробці великих за розміром деталей.

                     6.    Бути уважним і обережним наприкінці обробки деталі на верстаті. При виході свердла з матеріалу заготовки зменшити його подачу.

                     7.    Надягати захисні окуляри під час зачищення поверхонь деталей.

                     8.    Зачищати деталі на верстаті напилком чи шкуркою, прикріпленими до твердої оправи. При роботі тримати рукоятку оправи лівою рукою.

                     9.    Користуватися захисними мазями й пастами для змазування рук при застосуванні охолодження емульсією, оліями, скипидаром і гасом.

                 10.    Застосовувати захисні пристрої при обробці металів, що дають стружку, а також при дробленні сталевої стружки при обробці: спеціальні стружковідвідники, прозорі екрани для захисту обличчя.

                 11.    Застосовувати різці зі спеціальними стружкозламними пристроями при обробці в'язких металів, що дають суцільну стружку.

                 12.    Остерігатися намотування стружки на оброблюваний предмет або різець і не направляти закручену стружку на себе. Користуватися стружкозламувачем.

                 13.    Застосовувати спеціальні щітки й обтиральний матеріал для протирання устаткування. Зберігати використані обтиральні матеріали у спеціальних металевих шухлядах із кришками.

                 14.    Зупинити верстат і вимикати електродвигун при:

–    відлученні від верстата навіть на короткий час;

–    тимчасовому припиненні роботи;

–    прибиранні, змащенні, чищенні верстата;

–    виявленні несправності в устаткуванні;

–    підтягуванні болтів, гайок та інших сполучних деталей верстата;

–    розміщенні, вимірі та зніманні деталі;

–    перевірці чи зачищенні крайки різця, що ріже;

–    знятті й надяганні ременів на шківи верстата.

                 15.    Застосовувати для укладання деталей, що оброблюються, належні пристосування.

                 16.    Не захаращувати проходів і робочих місць готовою продукцією, матеріалами й відходами. Забраковані деталі й відходи складати тільки на спеціально відведене місце.

                 17.    Укладати інструмент на призначені для нього місця при короткочасних перервах у роботі.

                 18.    Вмикати і вимикати електрообладнання сухими руками.

                 19.    При тривалому перебуванні в скованій позі в перервах виконувати рекомендовані фізкультурні вправи, а при безупинній роботі — влаштовувати перерви в роботі.

                 20.    Постійно стежити за справним і безпечним станом інструменту, пристосувань, матеріалу й виробів; під час роботи з ними приділяти увагу вимогам безпеки праці.

                 21.    Під час виконання слюсарних операцій на верстаті міцно закріплювати оброблювану деталь у лещатах або у затисках. Важіль лещат опускати плавно, щоб не одержати травму рук.

                 22.    Не нахилятися до інструмента, що наточується, для спостереження за ходом заточення.

                 23.    При користуванні гайковим ключем остерігатися його зриву, правильно накладати ключ на гайку і не повертати ним гайку ривком.

                 24.    Під час роботи:

–    не працювати на верстаті в рукавицях, а також із забинтованими пальцями без гумових напальчників;

–    не тримати пальці рук біля патрону, бо це може привести до їх травми;

–    не торкатися працюючих частин верстата;

–    не перевіряти пальцями якість поверхні, що обпилюється;

–    робити вимір оброблюваних деталей і знімати їх тільки після зупинки верстата;

–    розбирати і регулювати інструмент, що ріже, після від'єднання верстата від живильної мережі;

–    не підтримувати руками незакріплену деталь при обробці;

–    зупиняти або гальмувати вимкнені робочі частини верстату тільки після його повної зупинки;

–    не нахиляти голову близько до рухомих частин чи різального інструменту;

–    не передавати й приймати предмети через обертові частини верстата;

–    не випускати з-під різця довгу стружку;

–    не знаходитись у площині обертання абразивного кола при заточуванні різального інструменту.

 

4. Вимоги безпеки  після закінчення роботи

 

                     1.    Зупинити верстат і вимкнути його.
                     2.    Упорядкувати робоче місце: прибрати відходи, очистити верстати і столи від забруднення, акуратно скласти деталі й заготовки.

                     3.    Прибрати інструмент, пристосування у відведені для них місця. Навести чистоту й порядок у шафці для інструменту.

                     4.    Вимити обличчя й руки теплою водою з милом.

                     5.    Після закінчення робочого часу не затримуватися у майстерні.

                     6.    Особисто повідомити директора школи про виявлені недоліки у процесі роботи.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

 

                     1.    У разі виникнення будь-якої аварійної ситуації безпосередньо на робочому місці, при небезпеці для людей тощо слід негайно повідомити директора школи.

                     2.    У випадку відключення електроенергії слід терміново вимкнути все електрообладнання, яке знаходиться в роботі, підключення його можна виконувати тільки після того, як напруга електромережі буде відповідати нормам.

                     3.    При потраплянні людини під напругу треба негайно вимкнути електроживлення верстата чи ділянки, звільнити людину від впливу електричного струму, надати першу допомогу.

                     4.    У разі несправності устаткування або при сумнівах у його справності й небезпечності необхідно:

–    припинити роботу, виконувані операції;

–    вимкнути працюючі машини, зняти з них електроживлення;

–    звернутися до завідувача майстерні;

–    взяти участь в усуненні виниклої несправності чи її локалізації, не порушуючи при цьому вимог охорони праці.

                     5.    У разі скоєння нещасного випадку і травмування людей треба:

–    повідомити про нещасний випадок директора школи;

–    звільнити потерпілого від дій травмуючого фактора;

–    визначити його стан, щоб вирішити, яка потребується допомога — у першу чергу — чи є загроза життю і чи є потреба негайного проведення штучного дихання й масажу серця, при проведенні штучного дихання і закритого масажу серця не припиняти цих дій до появи самостійного дихання і серцевої діяльності у потерпілого до прибуття медичних фахівців; смерть потерпілого можуть встановити тільки вони;

–    залучити для цих дій осіб, що можуть знаходитись поблизу для спільного надання допомоги й виклику медичної допомоги;

–    при прибутті медичних фахівців надавати потрібну їм допомогу;

–    якщо потерпілий зможе самостійно йти до лікувально-профілактичного закладу або у медпункт — супроводити його, бо в цей час його стан може раптово погіршитись;

–    якщо це можливо, намагатися зберегти предмети й обставини, за яких скоївся нещасний випадок; при неможливості цього — запам'ятати суттєві факти та обставини;

–    при розслідуванні нещасного випадку за потребою повідомити про всі обставини його скоєння.

                     6.    У випадку одержання травми (порізу):

–    Чисто з милом помити руки.

–    Рану не промивати водою.

–    Очистити рану механічно, використовуючи стерильну марлю.

–    Обробити рану йодною спиртовою настойкою.

–    Звернутись до медсестри, якщо неможливо надати собі першу допомогу.

 

Заступник директора  школи

з адміністративно-господарської роботи  ______________ 

 

ПОГОДЖЕНО:

Голова ПК        ________________ 

Категорія: Мої статті | Додав: ohranatruda (07.07.2012)
Переглядів: 3287 | Теги: слесарь, робітник з комплексного обслуговува, токар, токарь, Слюсар | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
 

До уваги користувачів! Вся інформація взята з відкритих джерел, призначена виключно для приватного використання, з метою самоосвіти користувачів ресурсу. Дана інформація не призначена для комерційного використання! Ні власник сайту, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи цей сайт користувач підтверджує свою повну згоду з усіма вище викладеними умовами використання інформації.
!

Реферати з ЦО, БЖД, охорони праці