1. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ
1.1. До самостійної роботи в якості шевця допускаються особи старше 18 років і які пройшли спеціальне навчання з охорони праці, медичний огляд і допущені за станом здоров'я до роботи, вступний і первинний на робочому місці інструктажі з охорони праці.
1.2. Повторний інструктаж з охорони праці працівник повинен проходити один раз в квартал, періодичний медогляд - один раз на рік, чергову перевірку знань вимог охорони праці - 1 раз на рік.
1.3. Працівник зобов'язаний:
- Дотримуватися Правил внутрішнього трудового розпорядку;
- Не допускати вживання алкогольних, наркотичних і токсичних речовин, куріння у невстановлених місцях;
- Виконувати тільки доручену роботу;
- Вивчати і удосконалювати методи безпечної роботи.
1.4. Працівник повинен бути забезпечений спецодягом та спецвзуттям: напівкомбінезон бавовняний - 1 на 12 міс., Сорочка бавовняна - 1 на 12 міс., Фартух бавовняний з нагрудником - 1 на 6 міс., Тапочки шкіряні - 1 пара на 12 міс., Нарукавники бавовняні - 1 пара на 6 міс.
1.5. Працівник повинен:
- Вміти надавати першу (долікарську) допомогу потерпілому при нещасних випадках. Знати, де знаходиться аптечка з набором медикаментів, і при необхідності забезпечити доставку (супровід) потерпілого до лікувальної установи;
- Дотримуватися правил санітарної та особистої гігієни;
- Не приймати їжу на робочому місці.
1.6. На працівника можуть впливати небезпечні і шкідливі виробничі фактори:
- Рухомі частини виробничого обладнання;
- Гострі кромки робочих інструментів;
- Підвищений рівень шуму на робочому місці;
- Хімічні речовини.
1.7. При нещасному випадку надати потерпілому першу долікарську допомогу, негайно повідомити про подію керівництву, вжити заходів до збереження обстановки події, якщо це не створює небезпеки для оточуючих.
1.8. При виконанні роботи необхідно бути уважним, не відволікатися на сторонні справи і розмови та не відволікати інших від роботи.
1.9. Працівник несе відповідальність згідно з чинним законодавством за дотримання вимог інструкцій, виробничий травматизм і аварії, які сталися з його вини.
2. ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ перед початком роботи
2.1. Привести в порядок спецодяг, застібнути його на всі ґудзики, волосся забрати під головний убір.
2.2. Звільнити проходи до робочого місця і не захаращувати їх.
2.3. Перевірити справність припливно-витяжної вентиляції.
2.4. Підготувати робоче місце: виріб та інструмент розташувати так, щоб поводження з ними не викликало зайвих рухів рук і корпусу тіла, перевірити справність устаткування, пристосувань та інструментів.
3. ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ ПІД ЧАС РОБОТИ
3.1. Обладнання для ремонту шкіряного взуття
До устаткування для ремонту шкіряного взуття відносяться машини для видалення зношених деталей взуття, машини для обробки приклеєних деталей низу взуття, машини для прикріплення ремонтних деталей низу взуття різними способами, обладнання для ремонту верху взуття і підкладки, фарбування і сушіння, машини для розтягування взуття, а також різні інструменти і пристосування.
3.2. Машини та пристрої для видалення зношених деталей взуття
В процесі носіння взуття найбільш інтенсивному зношування піддаються каблуки, що пояснюється механічним впливом при терті каблуків про опорну поверхню. Для видалення зношених каблуків і набойок, а також каблуків, що підлягають заміні через застарілість фасону, застосовуються машини ОК-Р і 151 044, а також пристосування ПТ-5, МК-2М і ППС-ЗМ.
3.3. Машина ОК-Р призначена для відриву низьких зношених каблуків або набійок, прикріплених цвяхами до взуття. Вона складається з станини і механізму відриву каблука. Управління машиною здійснюється двома педалями.
3.4. Машина 151044 збігається по конструкції з машиною ОК-Р, але має менші габарити.
3.5. Пристосування ПТ-5 призначено для відриву середніх і високих каблуків в жіночому взутті і складається з підстави, затискного пристрою і вузла відриву каблука.
3.6. Пристосування МК-2М працює за тим же принципом, що і ПТ-5. Відмінність полягає в застосуванні для відриву каблука електромеханічного приводу.
3.7. Машини для обробки деталей низу взуття
Попередня обробка прикріплених деталей низу взуття при ремонті проводиться на машинах ОС-Р, ДЗГ-Р і ОН-Р.
3.8. Машина ОС-Р призначена для обрізки по периметру прикріплених підошов і підметок зі шкіри, гуми та інших матеріалів. Крім обрізки на машині можна виробляти вирізання деталей низу взуття зі смуг, опускання краю деталей низу, обтиск ранта.
Машина ДЗГ-Р призначена для обробки деталей низу зі шкіри, гуми та інших кожзаменителей, крім пластмас, для взуття всіх видів і розмірів. Машина має три робочі головки, що дозволяють виробляти як двоїння, так і опускання прямого краю деталей низу взуття.
3.9. Машина ОН-Р призначена для обрубки прикріплених набійок при ремонті жіночого та чоловічого взуття і являє собою станину у вигляді тумби, всередині якої знаходяться електропривод і збірник відходів, а нагорі змонтована робоча головка.
3.10. Машини для прикріплення каблуків і набойок
Міцність кріплення каблуків визначається матеріалами деталей, що утворюють каблукові скріплення, і способами прикріплення каблуків.
3.11. Середні і високі підбори зсередини взуття прикріплюються навінтованнимі металевими цвяхами на машинах ПК-1-Р, ПК-Р, ПК-5-69, ПК-ЗМ-69, СПК-4 і ППК-3. На машинах ПК-1-Р, ПК-Рі ППК-3 можна видаляти з середніх і високих каблуків металеві штирі і зношені набійки; машини ПК-1-Р і ППК-3 придатні також для прикріплення зсередини взуття низьких каблуків.
3.12. Для прикріплення низьких шкіряних і гумових каблуків, шкіряних, гумових, пластмасових і поліуретанових набійок, а також для зміцнення окремих ділянок підошов використовують машини ПНЖ-Р і ПКМ-Р. Закріплювачів в цих машинах є шпильки, нарізуються безпосередньо в процесі прикріплення деталей низу зі сталевого дроту зі спіральною накаткою. Принцип роботи цих машин однаковий.
3.13. Машина 04222-Р1 застосовується при ремонті і пошитті взуття для прикріплення різних видів каблуків до низької і високої взуття як зовні, так і всередині цвяхами.
3.14. Машини для шліфування деталей низу взуття
Підметки, підошви і рубці для ремонту взуття клейових і ниткових методів кріплення низу шліфують з нелицьової боку по всій поверхні для міцного скріплення. Шкіряні підметки і підошви шліфують також з лицьового боку при подальшою їх обробці восковими фарбами, а гумові підошви, не поєднані з підборами, - з ходовою боку в п'яткової частини для подальшого приклеювання гумових каблуків. Шкіряні устілки шліфують з лицьового боку для поліпшення гігієнічних властивостей взуття.
3.15. Деталі низу піддаються шліфовці на машинах 04163-РЗ і ШН-О.
3.16. Машина 04163-РЗ одночасно зі шліфуванням деталей низу взуття забезпечує їх вирівнювання по товщині. Машина складається з підстави у вигляді шафи, у верхній частині якого розміщені робочі органи, і аспіратора з віддільником.
3.17. Преси для приклеювання підметок
Ремонт підошов і взуття клейового методу кріплення полягає в постановці підметок при зношуванні подметочной частини або рубців при зношуванні шкарпеткового або іншого окремого ділянки подметочной частині підошви. Широке поширення також має профілактичний ремонт підошов, що полягає в наклеюванні формуваннях гумових підметок на шкіряні підошви малоношеной або нового взуття.
3.18. Складовою частиною технологічного процесу ремонту та заміни деталей низу взуття є термоактивації клейових плівок. З цією метою використовуються термоактіватори інфрачервоного випромінювання МОЇ-7 і рефлекторного типу ТС-Р.
3.19. Для приклеювання деталей на ремонтно-взуттєвих підприємствах застосовуються преси ПП-Р, ППП-Р, ПКП-Р, УНП-Рідр.
3.20. Прес ПП-Р ручної дії настільного типу використовується для приклеювання підметок і рубців у всіх видах взуття (крім чобіт).
3.21. Преси ППП-Р і ПКП-Р мають пневматичний привід і дозволяють приклеювати як підметки, так і підошви.
3.22. Прес УНП-Р має гідравлічний привід і призначений для приклеювання підметок, підошов і каблуків при ремонті взуття.
3.23. Машини для пришивання підметок
Для прикріплення підошов, підметок і рантів наскрізним однонитковим ланцюговим швом, що проходить через прикріплюється деталь, затяжну кромку верху і устілку, застосовують однотипні, двохшвидкісні машини 03012-Р2, 03012-РЗ і ПНК.
3.24. Машина 03012-Р2 складається з станини з головкою, механізмів приводу, притискної лапки, транспортування вироби, голки, нітенакідивателя, нітесбрасивателя, утяжки і дозування нитки і вузла роги. При пристрочування ранта притискну лапку замінюють спеціальним рантоводітелем. Для забезпечення більш надійного скріплення деталей нитка на машині просочується варом і підігрівається електронагрівачами, поміщеними в розі машини.
3.25. Машина 03012-РЗ відрізняється від машини 03012-Р2 подовженим рогом, що дозволяє пристрочують підошви і рант до чобіт з подовженим халявою.
3.26. Обладнання для ремонту верху взуття і підкладки
При дрібному і середньому ремонті шкіряного взуття для виконання ниткових скріплень верху і підкладки застосовуються швейні одноголкові машини 012040-Р1,01204-Р2, 01204-Р5, 01204-Р6, 78 та 378 кл ПМЗ.
3.27. Швейні машини 01204-Р1 і 01204-Р2 призначені в основному для ремонту верху і підкладки взуття з хромових шкір та тканин, а машини 01204-Р5, 01204-Р6, 78 та 378 кл ПМЗ - для ремонту верху і підкладки важкого взуття з юхти, кирзи та інших товстих і щільних матеріалів. Всі ці машини Длиннорукавная, з хитним човником. Конструкції цих машин мало відрізняються одна від одної.
3.28. Всі машини мають ножний і ручний приводи, а машина 378 кл ПМЗ, крім того, може приводитися в рух електродвигуном.
3.29. Устаткування для розтягування взуття
Розтягнення взуття відноситься до процесу формування розтягуванням, після якого здійснюється фіксування отриманої форми в процесі сушіння.
3.30. Для розтяжки взуття застосовують настільні пристосування ручної дії СРО-2, СРО-3, РОС-1-69 і РОС-2-70.
3.31. Пристосування СРО-2 - двосекційний, служить для розтяжки одночасно лівою і правою напівпари взуття, складається з двох самостійних пристроїв, змонтованих на одній плиті: пристосування СРО-3 - односекційне, аналогічне по конструкції СРО-2.
3.32. Устаткування для фарбування та сушки взуття
3.33. Для апперетірованія і забарвлення верху взуття методом розпилення рідкої фарби служать установки АК-1-0 і АК-1-Р.
3.34. Для сушіння затягнутою на колодках взуття при великому ремонті і в умовах індивідуального пошиття використовуються установка ПРКС-0 і сушарка СОВ-1. Сушці піддаються заготовки взуття з різних шкіряних товарів і кожзаменителей вологістю до 20%.
3.35. Установка АК-1-0. Взуття, що підлягає обробці, встановлюється на обертовий круглий стіл. Нанесення аппертурой або фарби проводиться за допомогою пістолета-фарборозпилювача з усіх боків по мірі повороту стола.
3.36. Розпилювач включають натисканням на курок. Курок, долаючи опір пружини, натискає на повітряний клапан, переміщаючи його вправо, і повітря по каналах корпусу потрапляє в головку. Фарба з сумного наливної бачка, встановленого окремо від розпилювача, самопливом надходить в передню частину розпилювача. Для подачі фарби в розпилювач є краник. Вихід фарби з сопла розпилювача контролюють регулятором голки. Розпилювач забезпечений комплектом сопів і головок з отворами різних діаметрів.
3.37. Робоча камера призначена для укриття зони розпилення, так як при роботі з розпилювачем утворюється «туман», що складається з дрібних частинок фарби і легкоиспаряющихся парів розчинників.
3.38. Установка АК-1-Р застосовується при ремонті і пошитті взуття, має індивідуальну компресорну установку для харчування фарбувального пістолета.
3.39. Напівавтоматична установка ПРКС-0 призначена для сушки заготовок взуття радіаційно-конвективним методом. Установка дозволяє виробляти сушку взуття всіх видів цвяхового, клейового та комбінованого способів затягування. Установку можна використовувати для сушки заготовок з верхом з шкір і текстильних матеріалів, а також з комбінованим верхом. Сушка взуття може бути поєднана з сушкою клейової плівки на затяжний кромці.
3.40. Обладнання для ремонту гумового взуття
3.41. До устаткування для ремонту гумового взуття методом гарячої вулканізації відносяться: вальці, каландри, автоклави, вулканізаційні преси (з ручним або електроприводом) з комплектом прес-форм.
3.42. Машини та обладнання для ремонту гумового взуття повинні мати місцеве витяжний пристрій (або укриття з витяжним пристроєм) для видалення газів та інших шкідливих виділень.
4. ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ
4.1. Негайно припинити роботу при виникненні ситуацій, які можуть призвести до аварії або нещасним випадкам, відключити використовуване обладнання.
4.2. При виникненні пожежі, загоряння необхідно негайно повідомити в пожежну охорону по телефону 101, повідомити керівництво і приступити до гасіння вогнища пожежі наявними засобами пожежогасіння.
4.3. При нещасному випадку робітник повинен надати першу медичну допомогу потерпілому, викликати швидку медичну допомогу за телефоном 103, повідомити адміністрацію про нещасний випадок, по можливості зберегти обстановку до розслідування причин події, якщо це не призведе до аварії або травмування інших людей.
5. ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБІТ
5.1. Відключити використовуване обладнання, привести в порядок робоче місце.
5.2. Зняти спецодяг, спецвзуття, оглянути, привести в порядок і скласти в гардеробна шафа.
5.3. Вимити обличчя і руки теплою водою з милом, прийняти душ.
5.4. Про всі недоліки, помічені під час роботи, доповісти безпосередньому керівнику.
|