Вітаю Вас Гість | RSS

Інструкції з охорони праці

Субота, 20.04.2019, 21:47
Головна » Статті » Мої статті

ІНСТРУКЦІЯ з охорони праці при холодній обробці металів на металообробнихних верстатах (токарному, фрезерному, свердлильному)1. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ БЕЗПЕКИ


1.1. Ця інструкція призначена для робітників, зайнятих виконанням
металообробних  робіт на токарних, фрезерних, свердлильних верстатах в майстернях господарств.
1.2. До роботи на токарних, фрезерних, свердлильних верстатах допускаються особи не молодше 18 років, що пройшли спеціальне навчання і отримали посвідчення, що пройшли перевірку знань та медичний огляд.
1.3. Працівники, пов'язані з виконанням робіт або обслуговуванням об'єктів (установок, обладнання) підвищеної небезпеки, а також об'єктів, підконтрольних органам державного (федерального) нагляду, повинні щорічно проходити курсове навчання та перевірку знань з безпеки праці.
Працівнику, що успішно пройшов перевірку знань, видається посвідчення на право самостійної роботи.
1.4. Працівники, які мають перерву в роботі, на яку вони наймаються, більше 3-х років, а підвищеною небезпекою - більше 12 місяців, мають пройти навчання і перевірку знань з безпеки праці до початку самостійної роботи.
1.5. При зміні технологічного процесу або модернізації устаткування, пристосувань, переведенні на нову тимчасову або постійну роботу, порушення працюючим вимог безпеки, яке може призвести до травми, аварії чи пожежі, а також під час перерв у роботі більш ніж на 30 календарних днів, працівник зобов'язаний пройти позаплановий інструктаж (з відповідним записом у журналі реєстрації інструктажів).
1.6. До самостійної роботи допускаються особи, які ознайомилися з особливостями і прийомами безпечного виконання робіт і пройшли стажування протягом 2-14 змін під наглядом майстра або бригадира (в залежності від трудового стажу, досвіду і характеру робіт).
1.7. Дозвіл на самостійне виконання робіт (після перевірки отриманих знань і навичок) дає керівник робіт.
1.8. Слід виконувати інструкції з охорони праці, правила внутрішнього розпорядку, вказівки керівника, працівників служби охорони праці та техніки безпеки і громадських інспекторів з охорони праці.
1.9. Небезпечні та шкідливі виробничі фактори:
- Рухомі частини виробничого обладнання і оброблюваного матеріалу;
- Підвищена температура деталей;
- Підвищена напруга;
- Гострі кромки, задирки і шорсткість поверхні заготовок та інструментів,
- Підвищений рівень шуму.
1.10. При проведенні робіт виконуйте вимоги інструкції з охорони праці, правил внутрішнього розпорядку.
1.11. Користуйтеся засобами індивідуального захисту при роботі на токарних верстатах:
- Комбінезоном бавовняним (ГОСТ 12.4.100);
- Черевиками хромовими (ГОСТ 10998);
- Окулярами захисними ЗНЧ-72 (ГОСТ 12.4.013).
 
На фрезерних верстатах:
- Комбінезоном бавовняні (ГОСТ 12.4.100);
- Черевиками хромовими (ГОСТ 10998);
- Окулярами захисними (ГОСТ 12.4.013).
На свердлильних верстатах:
- Комбінезоном х / б (ГОСТ 12.4.100);
- Черевиками хромовими (ГОСТ 10998);
- Окулярами захисними (ГОСТ 12.4.013).
1.12. Засоби індивідуального захисту слід використовувати за призначенням і своєчасно повідомляти адміністрацію про необхідність їх чищення, прання, сушіння і ремонту. Не допускається їх винесення за межі підприємства
1.13. Знайте і дотримуйтесь правил особистої гігієни. Не паліть на робочому місці, не вживайте до і під час роботи спиртні напої. Не зберігайте продукти і не приймайте їжу на робочих місцях.
1.14. Виконуйте тільки ту роботу, по якій пройшли навчання, інструктаж з охорони праці і до якої допущені керівником
1.15. На робоче місце не допускаються особи, що не мають відношення до виконуваної роботи. Чи не передоручати виконання своєї роботи іншим особам.
1.16. Виконуйте вимоги знаків безпеки.
1.17. Не заходьте за огородження електроустаткування.
1.18. Будьте уважні до попереджувальних сигналів вантажопідіймальних машин, автомобілів, тракторів та інших видів рухомого транспорту.
1.19. Повідомляйте керівнику про помічені несправності машин, механізмів, устаткування, порушення вимог безпеки і до прийняття відповідних заходів до роботи не приступайте
1.20. Якщо потерпілий сам або зі сторонньою допомогою не може прийти до лікувального закладу (втрата свідомості, ураження електричним струмом, важкі поранення і переломи), повідомте керівникові господарства (роботодавцеві), який зобов'язаний організувати доставку потерпілого до лікувальної установи. До прибуття до лікувальної установи надайте потерпілому першу (долікарську) допомогу і, по можливості, заспокойте його, так як хвилювання підсилює кровотечу з ран, погіршує захисні функції організму і ускладнює процес лікування.
1.21. Працівники зобов'язані знати сигнали оповіщення про пожежу, місце знаходження коштів для гасіння пожежі і вміти ними користуватися. Не допускається використовувати пожежний інвентар для інших цілей.
1.22. Не захаращуйте проходи і доступ до протипожежного обладнання.
1.23. Засинайте піском пролиті на землю паливо і мастильні матеріали. Просочені нафтопродуктами пісок негайно приберіть і вивезений до місце, узгоджене з санепіднаглядом.
1.24. Прибирайте використаний обтиральний матеріал у спеціальні металеві ящики з кришками.
1.25. Не розводьте вогонь у секторах зберігання с.г. техніки на території машинного двору і в приміщеннях.
1.26. Не зберігайте на робочому місці легкозаймисті та горючі рідини, кислоти та луги в кількостях, що перевищують змінну потребу в готовому до вживання вигляді.
1.27. У разі виникнення пожежі негайно викличте пожежну команду і прийміть заходи щодо ліквідації осередку загоряння засобами пожежогасіння, а при виникненні пожежі на електроустановках перший, який помітив загоряння, повинен повідомити про це в пожежну охорону, відповідального за електрогосподарство, начальнику майстерень.
1.28. При виникненні пожежі в самій електроустановці або поблизу неї, в першу чергу, до прибуття пожежних зробіть відключення електроустановки від мережі. Якщо це неможливо, то спробуйте перерізати проводи (послідовно, по одному) інструментом з ізольованими ручками
1.29. При гасінні пожежі, у першу чергу, гасіть вогнище займання. При користуванні пінним вогнегасником направляйте струмінь під кутом 40-45 °, щоб уникнути розбризкування рідини. Гасіння починайте з одного краю, після чого послідовно переміщайтеся до іншого краю вогнища займання.
1.30. Для гасіння невеликих вогнищ пожежі, легкозаймистих та горючих рідин, а також твердих горючих речовин і матеріалів застосовуйте пінні вогнегасники ручні типу ОХП-10. ОП-М, ОП-9МН; повітряно-пінні типу ОВП-5, ОВП-10, мобільні, перевозяться на спеціальних візках, повітряно-пінні типу ОВП-100, ОВП-250, ОЗУ-100. При їх відсутності закидаєте вогнище спалаху піском або накрийте повстю.
1.31. Для гасіння горючих речовин і матеріалів, які не можна гасити водою або піною, а також електроустановок, що знаходяться під напругою, застосовуйте вуглекислотні ручні вогнегасники, типу ОУ-2, 0У-5, УП-2М, ОУ-8, ОУБ-ЗА, ОУБ- 7А: пересувні вуглекислотні вогнегасники типу ОУ-25, ОУ-80, ОУ-100, ГСУ-5, порошкові вогнегасники типу: ручні - ОП-1, ОП-2, ОП-5, ОП-10, ОПВ-6, ОПС- 10; пересувні ОП-100, ОП-250, СІ-2, СІ-120, СЖБ-50, СЖБ-150, ОПА-50, ОПА-100. Допускається використовувати сухий, без домішок, пісок. При користуванні порошковими вогнегасниками не направляйте струмінь порошку на розжарені поверхні - можливий вибух.
1.32. Не застосовуйте для гасіння пожежі в електроустановці, що знаходиться під напругою, хімічні пінні або хімічні повітряно-пінні вогнегасники.
1.33. Робочий, який допустив порушення вимог інструкцій з охорони праці, може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності згідно з правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, якщо ж ці порушення пов'язані із заподіянням матеріальної шкоди підприємству, працівник несе та матеріальну відповідальність у встановленому порядку.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

2.1. Одягніть спецодяг та інші встановлені для даного виду робіт засоби індивідуального захисту. Одяг повинен бути застебнутий на всі гудзики і заправлена, штани повинні бути поверх взуття, застебніть вилоги рукавів, приберіть волосся під щільно облягаючий головний убір. Захистіть шкірний покрив від дії розчинників і масел захисними мазями (ПМ-1 або ХІОТ-6), пастами (ІЕР-1, ІЕР-2, "Айро").
2.2. Перевірте, щоб застосовуваний при роботі інструмент і пристосування були справні, неізношенни і відповідали безпечних умов праці.
Немеханізований інструмент
2.2.1. Дерев'яні рукоятки інструментів повинні бути виготовлені з витриманої деревини твердих і в'язких порід, гладко оброблені, на їх поверхні не повинно бути вибоїн, сколів та інших дефектів Інструмент повинен бути правильно насаджений і міцно закріплений. Ударні інструменти (молотки, кувалди і т.д. повинні мати рукоятки овального перетину з потовщеним вільним кінцем. Консоль, на яку насаджується інструмент, повинна бути расклінена заершенним клином з м'якої сталі. На дерев'яні рукоятки натискні інструментів (напилки долота і т.д. ) у місцях
сполучення з інструментом повинні бути насаджені металеві (бандажні) кільця.
2.2.2. Ударні інструменти (зубила, крейцмеселі, борідки) не повинні мати тріщин, задирок, наклепу; потилична частина їх має бути гладкою, не мати тріщин, задирок і скосів. Довжина ручного зубила - не менше 150 мм, їх відтягнути частину - 60-70 мм; кут заточування леза - відповідно до твердістю оброблюваних матеріалів.
2.2.3. Ковальські кліщі та інші пристосування для утримання оброблюваних поковок повинні бути виготовлені з м'якої сталі і відповідати розмірам поковок. Для утримання поковки без постійного натиску рукою кліщі повинні мати кільця (шпандирі), а для оберігання від травмування пальців працюючого - зазор (в робочому стані) між рукоятками кліщів 45 мм, для чого мають бути зроблені упори.
2.2.4. Гайкові ключі повинні відповідати розмірам гайок і головок болтів. Губки ключів повинні бути паралельні і не мати тріщин і забоїн, а рукоятки - задирок. Розсувні ключі не повинні мати люфту в рухомих частинах.
2.2.5. Кінці ручних інструментів, що служать для заведенням в отвори при монтажі (ломики для побудови та тощо), не повинні бути збитими.
2.2.6. Ломи повинні бути круглого перетину і мати один кінець у формі лопаточки, а другий - у вигляді чотиригранної піраміди. Вага брухту в межах 4-5 кг, довжина 1,3-1,5 м.
2.2.7. Знімачі повинні мати справні лапки, гвинти, тяги і упори.
2.2.8. Лещата повинні бути надійно закріплені на верстаку. Губки повинні мати справну насічку.
2.2.9. Викрутка повинна бути з прямим стрижнем, міцно закріплена на ручці. Викрутка повинна мати рівні бічні грані.
2.2.10. Острогубци та плоскогубці не повинні мати надщерблених рукояток. Губки острогубцев - гострі, не щербаті і не зламані, плоскогубці - зі справною насічкою.
2.2.11. Ручні совки для збору сміття повинні бути виготовлені з покрівельного заліза і не повинні мати гострих кінців і рваних місць.
2.2.12. Перед застосуванням домкратів перевірте:
- Їх справність, терміни випробування з технічного паспорту;
- У гідравлічних і пневматичних домкратів щільність з'єднань. Крім того, вони повинні бути обладнані пристроями, що фіксують підйом, що забезпечують повільне і спокійне опускання штока або його зупинку;
- Гвинтові і рейкові домкрати повинні мати стопорне пристосування, що виключає повний вихід гвинта або рейки;
- Ручні важільно-рейкові домкрати повинні мати пристрої, що виключають мимовільне опускання вантажу при знятті зусилля з важеля або рукоятки.
Електрифіковану інструмент
2.2.13. Всі електроінструменти і електроприлади повинні мати закриті та ізольовані вводи (контакти) живлять проводів. Провід електроінструментів та електроприладів з метою запобігання від механічних
ушкоджень і вологи повинні бути захищені гумовими шлангами і в остаточному підсумку спеціальної штепсельної виделкою.
2.3. Перевірте наявність і справність:
- Огороджень зубчастих коліс, приводних ременів, валиків, приводів і ін, а також струмоведучих частин електричної апаратури керування верстатом;
- Заземлювальних пристроїв;
- Запобіжних пристроїв для захисту від стружки і охолоджуючих рідин;
- Пристроїв для кріплення інструменту (відсутність тріщин, надламів, міцність кріплення платівок твердого сплаву і пр.);
- Ріжучого, вимірювального, кріпильного інструменту і пристосувань. Розкладіть їх у зручному порядку.
2.4. Перед кожним включенням верстата переконайтеся, що його пуск нікому не загрожує небезпекою.
2.5. Перевірте на холостому ходу роботу і справність:
- Органів управління (механізмів головного руху, подачі, пуску і зупинки руху та ін);
- Системи змащення й охолодження (переконайтеся в тому, що мастило і охолоджуючі рідини подаються нормально);
- Фіксації важелів перемикання верстата з холостого на робочий;
- Чи немає заїдань в рухомих частинах верстата (шпинделя, полозку супорта та ін.)
2.6. Про несправності верстата негайно доповісте майстру. До усунення несправності до роботи не приступайте.
2.7. При обробці в'язких металів, що дають свівную стружку, застосовуйте ріжучий інструмент зі спеціальними стружколомающімі пристроями, а при обробці крихких металів - ріжучий інструмент зі спеціальними стружкоотводящімі пристроями, прозорі екрани або індивідуальні щитки.
2.8. Відрегулюйте місцеве освітлення верстата так, щоб робоча зона була досить освітлена і світло не сліпило очі. Користуватися Місцевим освітленням напругою вище 42 В не допускається.
2.9. Приготуйте гачок для видалення стружки при токарній обробці деталей, пензлик з подовженою ручкою для видалення стружки при фрезеруванні. Не застосовуйте гачок з ручкою у вигляді петлі.
2.10. Робочий інструмент, пристосування і матеріали розташуйте у встановленому місці, в зручному і безпечному для користування порядку.
2.11. Перевірте правильність заточування різального інструменту. Застосування несправного або неправильно заточеного інструменту не допускається.
2.12. Розміщуйте шланги, які підводять охолоджувальну рідину так, щоб була виключена можливість контакту їх з ріжучим інструментом і рухомими частинами машин.
2.13. Перевірте та забезпечте достатню змащення верстата. При мастилі використовуйте відповідними пристосуваннями.
2.14. Не допускайте розбризкування масла і рідини на підлогу. Для захисту від бризок робіть щитки. При роботі на холодній підлозі (асфальтовому, цементному, і т.д.) користуйтеся дерев'яними підніжним гратами.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

3.1. Виконуйте вимоги безпеки, викладені в описі та інструкції з експлуатації верстата, а також вимоги попереджувальних таблиць, прикріплених на панелях.
3.2. Установку і зняття патрона, зміну інструменту, установку деталей, перемикання швидкостей проводите тільки при зупиненому верстаті.
3.3. Остерігайтеся зриву ключа, правильно накладайте ключ на гайку, не підтягати гайку ривком.
3.4. Під час роботи верстата не беріть і не подавайте через працюючий верстат заготовки та інші предмети, не підтягати болти, гайки і інші сполучні елементи верстата.
3.5. Не спирайтеся на верстат під час роботи і не дозволяйте, робити це іншим особам. Працювати на верстаті в рукавицях або з забинтованими пальцями без Напальчники забороняється.
3.6. Остерігайтеся намотування стружки на оброблюваний предмет або різець, не направляйте кучеряві стружку на себе. Використовуйте стружколомателем.
3.7. Не видаляйте стружку з верстата безпосередньо руками або інструментом, використовуйте для цих цілей спеціальний гачок або щітку.
3.8. Слідкуйте за своєчасним видаленням стружки з робочого місця і верстата.
3.9. Зупиніть верстат і відключіть електродвигун при:
- Тимчасове припинення роботи чи догляду від верстата навіть на короткий час;
- Перерві в подачі електроенергії;
- Збирання, змащенню та чищення верстата;
- Виявленні несправності в устаткуванні;
- Установці, зніманні і вимірюванні деталей;
- Перевірці або зачистки ріжучої кромки різця;
-Технічному обслуговуванні верстата.
3.10. Пересування ременя по ступінчастим шківа на ходу допускається тільки з застосуванням передбаченого конструкцією верстата перекладом.
3.11. Остерігайтеся задирок на оброблюваних деталях.
3.12. При обробці деталей застосовуйте режими різання, зазначені в операційній карті для даної деталі.

Токарні роботи
3.13. При закріпленні деталі в кулачковий патрон або використанні планшайби захоплюйте деталь кулачками на якомога більшу величину. Не допускайте, щоб після закріплення деталі тильна поверхня кулачків виступала з паза патрона або планшайби за межі зовнішнього діаметра. Якщо кулачки виступають, замініть патрон або встановіть спеціальне огорожу.
3.14. При установці патрона або планшайби на шпиндель покладете на верстат дерев'яні прокладки з виїмкою за формою патрона (планшайби).
3.15. Чи не скручувані патрон (планшайбу) раптовим гальмуванням шпинделя. Згвинчення патрона (планшайби) ударами кулачка про підставку допускається тільки при ручному обертанні патрона (у цьому випадку застосовуйте підставки з довгими ручками).
3.16. Встановлюйте важкі патрони і планшайби на верстат і знімайте їх з верстата за допомогою підйомного пристрою і спеціального захватного пристосування.
3.17. У кулачковий патрон без підпору задньої бабки причепляти тільки короткі, довжиною не більше двох діаметрів, урівноважені заготовки або деталі (в інших випадках для підпору використовуйте задню бабку).
3.18. При обробці в центрах деталей довжиною 12 діаметрів і більше, в також при швидкісному та силовому різанні деталей завдовжки вісім діаметрів і більше застосовуйте додаткові опори (люнети).
3.19. При обробці деталей в центрах перевірте, закріплена чи задня бабка і після встановлення заготовки змастіть центр. При подальшій роботі час від часу змащуйте задній центр.
3.20. При роботі на режимах з великими швидкостями (більше 450 об / хв) застосовуйте обертається центр, який додається до верстата. Не працюйте при швидкісному різанні з невращающімся заднім центром.
3.21. Не працюйте з спрацьовані або зношеними центрами.
3.22. При обточування довгих деталей стежте за центром задньої бабки, періодично перевіряйте осьової затискач.
3.23. Щоб уникнути травм із-за поломки інструменту:
- Увімкніть спочатку обертання шпинделя, а потім подання. При цьому оброблювану деталь приведіть в обертання до зіткнення її з різцем, врізання виробляєте плавно, без ударів;
- Перед зупинкою верстата спочатку вимкніть подачу, відведіть ріжучий інструмент від деталі, а потім вимкніть обертання шпинделя,
- При підводці різця до оправці або планшайбі будьте обережні та уникайте надмірно глибокої подачі різця.
3.24. Резцові головку відводите на безпечну відстань при:
- Центрування деталей на верстаті;
- Зачистки, шліфуванні деталей наждаковим полотном, обпилювання, шабровке, вимірюванні деталей. При зміні патрона і деталі відсуває подалі також задній центр (задню бабку).
3.25. Слідкуйте за правильною установкою різця і не покладете під нього різні шматки металу. Використовуйте підкладками, рівними опорної поверхні різця. Для цих цілей майте набір підкладок різної товщини, завдовжки і завширшки не менше опорної частини різця.
3.26. Різець затискайте з мінімально можливим вильотом і не менш як трьома болтами. При застосуванні двосторонніх різців на непрацююче лезо надіньте спеціальний чохол.
3.27. Чи не заточувати короткі різці без відповідної оправки.
3.28. Не користуйтесь затискними патронами, якщо зношені робочі площині кулачків.
3.29. Оброблювану поверхню розташовуйте як можна ближче до опорного або затискні пристрої.
3.30. При встановленні заготовки на верстат не перебуваєте між заготівлею та верстатом.
3.31. Не кладіть деталі, інструмент та інші предмети на станину верстата і кришку передньої бабки.
3.32. При відрізуванні важких частин деталі або заготовок не притримуйте відрізані кінець руками.
3.33. При обпилювання, зачистки, шліфуванні оброблюваних деталей на верстаті:
- Не торкайтеся руками або одягом до оброблюваної деталі.
- Стійте обличчям до патрона, тримаючи ручку напилка лівою рукою, і не переносити праву руку за деталь;
- Не робіть операції з деталями, що мають виступаючі частини, пази, виїмки (пази і виїмки попередньо закрийте дерев'яними пробками).
3.34. Для обробки деталей, закріплених в центрах, застосовуйте безпечні повідкової патрони або безпечні хомутики.
3.35. Після закріплення заготовки (деталі) в патроні відразу ж вийміть торцевий ключ.
3.36. При закріпленні деталі в центрах:
- Протріть і змастіть центрові отвори;
- Не застосовуйте центр зі зношеними або забитими конусами;
- Стежте за тим, щоб розміри токарних центрів відповідали центровим отворам оброблюваної деталі;
- Не затягуйте туго задній центр, надійно причепляти задню бабку і піноль;
- Стежте за тим, щоб деталь спиралася на центр всієї конусної частиною центрового отвори. Не допускайте упору центру в дно центрового отвору деталі.
3.37. Не працюйте на верстаті без закріплення патрона сухарями, що запобігають самоотвінчіваніе при реверсі.
3.38. Чи не гальмуйте обертання шпинделя натиском руки на обертові частини верстата чи деталі.
3.39. Для кріплення мітчиків не застосовуйте патрони або пристосування з виступаючими частинами (гайками, гвинтами).
3.40. Для установки мітчики в патрон або шпиндель зупиняйте верстат.
3.41. Завжди тримайте деталь під час обробки руками.
3.42. Підводите супорт із затиснутим прутком (болтом) до плашках повільно, якщо останній не забирає кінець прутка, відведіть супорт назад, відрегулюйте правильну установку плашки.
3.43. Не торкайтеся пальцями до плашки для визначення її ріжучих якостей.
3.44. Забороняється під час обертання виробу або плашок вимірювати різьблення калібрами.
3.45. При нарізці довгих болтів уважно стежте за їх затисненням і застосовуйте підтримують стійки.
3.46. При установці болтів або прутків кінці їх добре заправте. В іншому випадку можливі зриви різьблення і поломка плашок.
Фрезерні роботи
3.47. Перед установкою на верстат оброблювані деталі й пристосування очистіть від стружки і масла, особливо дотичні базові та кріпильні поверхні.
3.48. Оброблювану деталь встановіть на верстат правильно і надійно, щоб під час роботи верстата був виключений її виліт.
3.49 Деталь закріпіть в місцях, що знаходяться як можна ближче до оброблюваної поверхні.
3.50 При кріпленні деталі за необроблені поверхні застосовуйте лещата і пристосування з рискою на притискних губках.
3.51. Деталь до Фрезе подавайте тоді, коли остання отримає обертання.
3.52. При зміні оброблюваної деталі або її вимірювання відведіть фрезу на безпечну відстань і зупиніть її обертання.
3.53. Перш ніж вийняти деталь з лещат, патрона або притискних планок, зупиніть верстат, відведіть ріжучий інструмент, щоб не пошкодити руку об ріжучі кромки.
3.54. Набір фрез встановіть на оправку так, щоб зубці їх були розташовані в шаховому порядку.
3.55. Врізають фрезу в деталь поступово. Механічну подачу вмикайте до зіткнення деталі з фрезою. При ручній подачі не допускайте різких збільшень швидкості подачі інструменту і глибини різання.
3.56. При фрезеруванні не вводьте руки в небезпечну зону обертання фрези.
3.57. Використовуйте лише справній фрезою. Перед установкою фрези. перевірте:
- Надійність і міцність кріплення зубів або пластин з твердого сплаву в корпусі фрези;
- Цілісність і правильність заточування пластин твердого сплаву. Пластини не повинні мати выкрошившихся місць, тріщин.
Якщо ріжучі кромки затупилися або выкрошились, фрезу замініть. Встановлену та закріплену фрезу перевірте на биття. Радіальне і торцевих биття не повинно перевищувати 0,1 мм. Установку і знімання фрез проводите в рукавицях.
3.58. Не допускайте скупчення стружки на фрез і оправці; При обробці в'язких сталей застосовуйте фрези зі стружкоколамі.
3.59. Вибиваючи фрезу з шпинделя, не підтримуйте її незахищеною рукою, користуйтеся для цього еластичною прокладкою.
3.60. Поблизу обертається фрези видаляйте стружку тільки пензликами з ручкою довжиною не менше 250 мм.
3.61. Фрезно оправку або фрезу причепляти в шпинделі тільки ключем, включивши перебір, щоб шпиндель НЕ провертали.
3.62. При встановленні та зніманні фрез остерігайтеся поранень пальців про ріжучі кромки інструменту.
3.63. Отвір шпинделя, хвостовик оправки або фрези, поверхні перехідною втулки перед установкою в шпиндель ретельно очистіть, усунувши забоїн, і протріть.
При установці хвостовика інструменту в отвір шпинделя переконайтеся в тому, що він сідає щільно, без люфту.
3.64. Затискайте і віджимайте фрези ключем на оправці при вимкненому електродвигуні.
3.65. При знятті перехідної втулки, оправки або фрези зі шпинделя користуйтеся спеціальної виколоткой, підклавши на стіл верстата дерев'яну підкладку.
3.66. Чи не гальмуйте верстат натисканням на деталі, рука може потрапити на фрезу.
3.67. Після установки фрези або її оправки приберіть ключ з головки затискного болта.
3.68. Зупиняючи верстат, вимкніть подачу, потім відведіть фрезу від оброблюваної деталі, вимкніть обертання фрези (шпинделя).
3.69. Під час роботи верстата не відкривайте і не знімайте огорожі та запобіжні пристрої

Свердлильні роботи
3.70. Під час роботи не нахиляйтеся близько до обертається шпинделя і різального інструменту. У процесі роботи слідкуйте за станом спецодягу та головного убору.
3.71. Встановіть оброблювану заготовку правильно і надійно, виключивши можливість її обертання інструментом.
3.72. Не застосовуйте при роботі патронів і пристосувань з виступаючими стопорними гвинтами і болтами. Якщо є виступаючі частини, захистіть їх.
3.73. Оброблювані деталі, лещата і пристосування міцно і надійно закріпіть на столі або фундаментної плити. Кріплення виробляєте спеціальними кріпильними деталями; болтами, відповідними пазу столу, притискними планками, упорами і т.д.
3.74. Установку деталей на верстат, і зняття їх з верстата проводите в тому випадку, коли шпиндель з ріжучим інструментом знаходиться в початковому положенні.
3.75. При установці ріжучих інструментів (свердел і т.д.) уважно стежте за надійністю і міцністю їх кріплення та правильністю центрування.
3.76. При зміні інструменту опустіть шпиндель. Не виконуйте зміну інструменту на працюючому верстаті.
3.77. Не користуйтеся інструментом зі зношеними конусними хвостовиками. При установці в шпиндель свердла або розгортки з конусним хвостовиком остерігайтеся порізу рук про ріжучу кромку інструмента.
3.78. У разі заїдання інструменту, поломки хвостовика свердла, мітчики або іншого інструменту вимкніть верстат.
3.79. Не спізняйте просвердлюємо деталь руками. Дрібні деталі, якщо відсутні відповідні кріпильні пристосування, можна утримувати ручними лещатами, кліщами або плоскогубцями.
3.80. Не виконуйте свердління тонких пластинок, стрічок або інших подібних деталей без кріплення в спеціальних пристосуваннях.
3.81. Якщо виріб повертається на столі разом зі свердлом, не намагайтеся притримувати його рукою, зупиніть верстат. Зробіть потрібний виправлення або візьміть відповідні пристосування. При ослабленні кріплення свердла в патроні або деталі на столі негайно зупиніть верстат.
3.82. При свердлінні глибоких отворів періодично виводите свердло з отвору для видалення стружки.
3.83. Видаляйте стружку з просвердлюємо деталі і столу тільки тоді, коли інструмент зупинений.
3.84. При зміні патрона або свердла користуйтеся спеціальним металевим клином.
3.85. Не зупиняйте обертання шпинделя (патрона) натиском руки на шпиндель або патрон. Не торкайтеся до свердла до повної зупинки верстата.
3.86. Ріжучий інструмент підводите до оброблюваної деталі поступово, плавно, без удару.
3.87. При ручній подачі свердла і при свердлінні напроход або свердлінні свердлами малого діаметру не прикладайте на важіль подачі значних зусиль. При автоматичної подачі не допускайте подач, що перевищують вказані в паспорті норми.
3.88. Перед зупинкою верстата відведіть, (видаліть) інструмент від оброблюваної деталі.

4. ВИМОГИ безпеки в аварійних ситуаціях

4.1. Негайно зупиніть верстат:
- Якщо на металевих частинах верстата виявлено напруга (відчуття струму);
- Електродвигун працює на дві фази (гуде);
- Обірваний провід заземлення;
- При перерві в подачі електроенергії;
- При виникненні вібрації;
- При ослабленні кріплення деталі, різального інструменту.
4.2. При виявленні диму і виникненні загоряння, пожежі, негайно оголосіть пожежну тривогу, прийміть заходи до ліквідації пожежі за допомогою наявних первинних зас
Категорія: Мої статті | Додав: ohranatruda (05.09.2010)
Переглядів: 5807 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 3
3 ohranatruda  
4.5.5. Якщо немає можливості відокремити потерпілого від струмоведучих частин або відключити електроустановку від джерела живлення, то перерубати або перережьте проводи сокирою з сухою дерев'яною ручкою або перекусіть їх інструментом з ізольованими рукоятками (пасатижі, кусачки). Перерубав і перекушуйте проводи пофазно, тобто кожен дріт окремо. Можна скористатися й неізольовані інструментом, але треба обернути його рукоятку сухий вовняний або прогумованою матерією.
4.5.6. При відділенні потерпілого від струмоведучих частин з напругою вище 1000 В не підходьте до потерпілого ближче, ніж на 4-5 м в приміщенні і 8-10 м поза приміщення.
Для звільнення потерпілого надіньте діелектричні рукавички та діелектричні боти і дійте тільки ізольованою штангою або кліщами, розрахованими на відповідну напругу.
4.6. Якщо потерпілий знаходиться у свідомості, але злякався, розгубився і не знає, що для звільнення від струму йому необхідно відірватися від землі, різким окриком "подпригні" примусьте його діяти правильно.
Надання долікарської допомоги
4.7. Ураження електричним струмом. Після звільнення потерпілого від дії електричного струму укладіть його на підстилку і тепло укрийте, швидко протягом 15 - 20 з визначте характер вимагається першої медичної допомоги, організуйте виклик лікаря і прийміть наступні заходи:
4.7.1. Якщо потерпілий дихає і знаходиться в свідомості, укладіть його в зручне положення, розстебніть на ньому одяг. До приходу лікаря забезпечте потерпілому повний спокій і доступ свіжого повітря, при цьому стежите за його пульсом і диханням. Не дозволяйте потерпілому до приходу лікаря вставати і рухатися, а тим більше продовжувати роботу;
4.7.2. У разі, якщо потерпілий знаходиться в несвідомому стані, але у нього зберігаються стійкі дихання і пульс, за якими постійно стежте, давайте йому нюхати нашатирний спирт і кропити обличчя водою, забезпечуючи повний спокій до приходу лікаря;
4.7.3. При відсутності дихання, а також рідкісному і судорожному диханні або зупинку серця (відсутність пульсу) негайно зробіть штучне дихання або закритий масаж серця.
Штучне дихання і масаж серця починайте проводити не пізніше 4-6 хвилин з моменту припинення серцевої діяльності і дихання, тому що після цього терміну настає клінічна смерть.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПО ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

5.1. Вимкніть електроживлення верстата.
5.2. Приведіть у порядок робоче місце. Приберіть з верстата стружку, інструмент, пристосування, очистіть верстат від бруду, витріть і змастіть тертьові частини верстата, акуратно складіть готові деталі і заготовки.
5.3. Інструмент і пристосування приберіть в спеціально відведений для цієї мети місце.
5.4. Використані обтиральні матеріали приберіть в спеціальний ящик.
5.5. Вимийте обличчя і руки водою з милом.


2 ohranatruda  
4.5. При неможливості швидкого відключення електроустановки необхідно відокремити потерпілого від струмоведучих частин:
4.5.1. При звільненні потерпілого від струмоведучих частин або проводу з напругою до 1000 В користуйтеся мотузкою, палицею, дошкою чи іншим сухим предметом, не проводять електричний струм, або відтягніть потерпілого за одяг (якщо вона суха і відстає від тіла), наприклад, за поли піджака або пальто, за комір, уникаючи при цьому дотику до оточуючих металевим предметів і частин тіла потерпілого, не прикритим одягом.
4.5.2. Якщо потерпілий стосується проводу, який лежить на землі, то перш ніж підійти до нього, підкладіть собі під ноги суху дошку, згорток сухого одягу або будь-яку суху, не провідну електричний струм підставку і відокремте провід від потерпілого за допомогою сухої палки, дошки;
Рекомендується при цьому діяти по можливості однією рукою.
4.5.3. Якщо потерпілий судорожно стискає в руці один струмоведучих елемент (наприклад, провід), відокремте потерпілого від землі, просунувши під нього суху дошку, відтягнувши ноги від землі мотузкою або Відтягнувши за одяг, дотримуйтесь при цьому описані вище заходи безпеки.
4.5.4. При оттасківаніі потерпілого за ноги не торкайтеся його взуття або одягу, якщо Ваші руки не ізольовані або погано ізольовані, тому що взуття та одяг можуть бути сирими і з'явитися провідниками електричного струму. Для ізоляції рук, особливо якщо необхідно торкнутися тіла потерпілого, не прикритого одягом, надягніть діелектричні рукавички, при їх відсутності обмотайте руки шарфом або використовуйте будь-яку іншу сухий одяг.

1 ohranatruda  
4.2. При виявленні диму і виникненні загоряння, пожежі, негайно оголосіть пожежну тривогу, прийміть заходи до ліквідації пожежі за допомогою наявних первинних засобів пожежогасіння відповідно джерела пожежі, поставте до відома керівника робіт.
При необхідності організуйте евакуацію людей з небезпечної зони.
В умовах задимлення і наявності вогню в приміщенні, пересувайтеся вздовж стін, зігнувшись або поповзом; для полегшення дихання рот і ніс прикрийте хусткою (тканиною), змоченою водою; через полум'я пересувайтеся, накрившись з головою верхнім одягом або покривалом, по можливості облейтесь водою, що загорівся одяг зірвіть або погасите, а при охопленні вогнем більшої частини одягу, щільно закатати працівника в тканину (ковдра, кошму), але не накривайте з головою.
4.3. При нещасних випадках з людьми надайте їм долікарську допомогу, негайно поставте до відома керівника робіт, зберігайте обстановку, при якій стався нещасний випадок, якщо це не загрожує життю і здоров'ю оточуючих і не порушує технологічного процесу, до прибуття осіб, які ведуть розслідування причин нещасного випадку.
4.4. При ураженні електричним струмом як можна швидше звільніть потерпілого від дії струму, оскільки тривалість його дії визначає тяжкість травмування. Для цього швидко відключіть рубильником або іншим вимикаючим пристроєм ту частину електроустановки, якої стосується постраждалий.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

До уваги користувачів! Вся інформація взята з відкритих джерел, призначена виключно для приватного використання, з метою самоосвіти користувачів ресурсу. Дана інформація не призначена для комерційного використання! Ні власник сайту, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи цей сайт користувач підтверджує свою повну згоду з усіма вище викладеними умовами використання інформації.
!

Реферати з ЦО, БЖД, охорони праці