Вітаю Вас Гість | RSS

Інструкції з охорони праці

Середа, 24.04.2024, 15:02
Головна » Статті » Мої статті

Інструкція з охорони праці при проведенні пропалювання, пошуку місця пошкодження КЛ 0,4 - 10 кВ

1. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА

Дану інструкцію повинні знати інженери (майстри) і електромонтери, що проводять пошук місця пошкодження КЛ з використанням пересувних високовольтних лабораторій ЕТЛ-10.

1.1.До виконання робіт з пересувними випробувальними і вимірювальними установками до і понад 1000 В допускаються особи обох статей, що досягли 18-річного віку, мають освіту, пройшли відповідне навчання та перевірку знань з охорони праці (правил, інструкцій з охорони праці та техніки безпеки), з технології робіт (правил експлуатації та виробничих інструкцій) та ППБ. Крім того, вказані особи повинні пройти медкомісію, яка визначає стан здоров'я працівника та його професійну придатність до виконуваної роботи.

1.2.Робоче місце бригади з пропалювання та пошуку місця пошкодження КЛ в будь-якому випадку визначається нарядом-допуском на виконання робіт.

1.3.Робоче місце персоналу бригади з пропалювання та пошуку місця пошкодження КЛ повинно бути обладнане відповідним обладнанням. Таке обладнання розміщене в салоні автомобілів, що являють собою пересувні високовольтні установки ЕТЛ-10 кВ.

1.4.Основними шкідливими факторами на робочому місці для персоналу, що виконує роботи з пропалювання та пошуку місця пошкодження КЛ, є:

- електричний струм високої напруги;

- зарядна залишкова ємність електроустановок;

- електромагнітне поле;

- підвищена (влітку) або занижена (взимку) температура навколишнього середовища;

- недостатнє освітлення в приміщенні електроустановок.

1.5.Персоналу необхідно пам'ятати, що кабельна лінія після вимикання здатна тривалий час зберігати залишковий заряд і тому є джерелом підвищеної небезпеки.

і.б.Режим роботи працівників, що працюють з пересувною випробувальною установкою на території підприємства, відповідає режиму роботи підприємства: початок роботи о 8 °, перерва на обід з 1200 до 1248, закінчення роботи о 1700. У відрядженні тривалість робочого дня не нормована. Перерви на протязі робочого дня - в міру фізичних потреб.

1.7.Пересувні випробувальні і вимірювальні електролабораторії ЕТЛ-10 мають такі діапазони випробних напруг:

1.7.1. від 0 до 50 кВ змінного струму для випробування ізоляції обладнання з номінальною напругою до 10 кВ включно; 1.7.2. від 0 до 60 кВ випрямленого струму для випробування ізоляції кабелів до 10 кВ;

1.7.3. в ЕТЛ також є місце і можливість для проведення різних електровимірювань з напругою до 1000 В - вимірювання струму, напруги, потужності та електричного опору.

1.8. Технологія робіт, які можна виконувати з використанням пересувних установок, наведена у спеціальних методиках та програмах проведення робіт в електроустановках розподільних електромереж.

1.9.Передні та задні двері кузова спец автомобіля ЕТЛ-10 повинні мати електричні блокування, які виключають можливість випадкового (помилкового) попадання працівника у високовольтний відсік установки, коли на випробувальний трансформатор подана напруга.

1.10.Працювати на високовольтній випробувальній установці повинна бригада з 3-х працівників. Один з них повинен мати групу з електробезпеки 4, другий - групу з електробезпеки 3, а працівник, що виставлений для охорони, - групу 2. Роботи виконуються по наряду-допуску.

1.11.Роботи з використанням пересувної випробувальної установки виконуються на відкритому повітрі в різних погодних умовах, тому працюючі повинні бути забезпечені спецодягом в обсязі відповідних галузевих норм:

Індивідуальний: каски, бавовняні костюми, чоботи, тілогрійки ватяні, рукавиці брезентові, рукавиці теплі (зимові), штани ватяні, підшоломники теплі (зимові).

Черговий: плащі брезентові, чоботи гумові і валянки.

Працівники також забезпечуються засобами індивідуального захисту згідно затвердженого «Переліку засобів захисту, що знаходяться в пересувній випробувальній лабораторії».

1.12.Освітлення в салоні автомобіля та на робочому місці повинно бути не менше 150 лк.

1.13 .Пересувна випробувальна установка повинна бути укомплектована виробничими інструкціями, принципіальними схемами, необхідною документацією та атестована в установленому порядку.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПРАЦІ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

2.1.Роботи на пересувних установках проводяться в одну зміну, тому відсутнє поняття «приймання зміни». Перед початком роботи необхідно:

- Пересувну установку встановити біля об'єкту так, щоб було зручно працювати, і щоб процес встановлення ЕТЛ-ЮкВ виконувався згідно з ПБЕЕ;

- Перевірити вимкнене положення комутаційних апаратів;

- Перевірити нульове положення регуляторів напруги;

- Перевірити наявність і придатність засобів захисту на робочому місці;

- Перевірити цілісність заземлюючих провідників робочого і захисного заземлення. Пересувна установка заземлюється за допомогою двох заземлюючих провідників: 8=4 мм для заземлення випробувальної схеми і 8=10 мм для заземлення корпусу установки;

- Перевірити справність та правильність роботи заземлюючих роз'єднувачів, блокувань, світлової сигналізації. Заземлюючі роз'єднувачі випробувальних трансформаторів повинні бути увімкнені;

- Пересувна високовольтна установка разом з об'єктом, який випробується, перед виконанням робіт огороджується інвентарним огороджуючим канатом із ізоляційного матеріалу. Для його натягування використовують окремі опори спецавтомобіля або опорні конструкції обладнання. На канаті з усіх сторін вивішують плакати «Випробування! Небезпечно для життя» написом назовні;

- Зробити детальний огляд обладнання установки;

- Високовольтний вивід випробувальної установки заземлюється спеціальним переносним заземленням;

- Високовольтний вивід випробувальної установки приєднується до струмопровідної частини пошкодженої КЛ;

- Випробувальна установка підключається до джерела живлення 0,4 кВ;

- Перевіряються наявність та придатність засобів пожежегасіння;

- Переконуються в наявності потрібного інструменту (викруток, плоскогубців, гайкових ключів і т.п.).

2.2.В разі виявлення несправностей обладнання, блокувань, сигналізації, пристроїв, пристосувань, засобів захисту та інше, - припинити підготовку до роботи і негайно сповістити про виявлені порушення в роботі обладнання диспетчера РЕМ, начальника служби, заступника начальника або провідного інженера. Роботу можна розпочинати тільки після усунення виявлених несправностей.

2.3.Завдання на пропалювання та пошук місця пошкодження КЛ 0,4 - 10 кВ видає особа, що має право видавання нарядів та розпоряджень.

Наряд на виконання таких робіт видається на загальних підставах згідно ПБЕЕ.

2.4.Пропалювати кабелі слід з боку пунктів, що мають заземлювальні пристрої, Проводити ці роботи без заземлюючих пристроїв допускається у виняткових випадках з дозволу керівництва підприємства.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

3.1.Пересувні установки оснащені автоматичними пристроями захисту та сигналізації, що дає їм змогу працювати лише в заданому режимі. Всі інші режими роботи неможливі, тому що при виході з заданого режиму роботи автоматичні пристрої захисту вимкнуть установку.

Високовольтна і низьковольтна частини установки розміщені в салоні автомобіля. Між ними встановлена перегородка з дверима. При відкриванні дверей, якщо установка в цей час знаходиться під напругою, спрацьовує блокування і вимикає напругу у високовольтному відсіку. Якщо в салоні є задні двері, то вони також оснащені електроблокуванням. Електроблокування має також заземлюючий роз'єднувач.

3.2.У зв'язку з вищенаведеним, вимоги безпеки під час роботи зводяться до наступного:

- Під час роботи стояти на діелектричних килимках. Слідкувати, щоб вони не забруднювались і

не зволожувались;

- На протязі всього робочого часу слідкувати за правильністю роботи блокувань, заземлень та

сигналізації при відкриванні та закриванні дверей, подаванні напруги 220 В і високої напруги;

- Постійно звертати увагу на роботу автоматики, захисту та сигналізації;

- Слідкувати, щоб був вільний доступ до комутаційних апаратів на джерелах живлення лабораторії;

- Не допускати нагромадження обладнання, стільців, ящиків і т.п. біля виходів з ЕТЛ та у проходах приміщень;

- Доступ до засобів пожежегасіння повинен бути вільним;

- Підтримувати в чистоті обладнання і засоби захисту;

- При виявленні надто інтенсивного коронування, незрозумілих звуків та шумів, припинити роботу до виявлення причин виникнення ненормальностей.

3.3. З моменту подачі напруги на вивід пересувної установки заходити і виходити з неї, знаходитись на обладнанні або торкатися його та установки забороняється.

3.4.Перед розкриванням муфт або розрізанням кабелю необхідно впевнитись в тому, що робота буде виконуватись на кабелі, який підлягає ремонту, що цей кабель вимкнено і вжито інших технічних заходів, необхідних для допуску до робіт на ньому.

3.5.Перед розрізуванням кабелю або розкриванням з'єднувальної муфти необхідно упевнитись у відсутності напруги за допомогою спеціального пристосування.

У разі використання пристосування у вигляді ізолювальної штанги з голкою і різальним наконечником необхідно застосовувати спеціальний металевий захисний екран. Для проколювання кабелю слід надягати діелектричні рукавички та захисні окуляри. У цьому разі стояти слід на ізолювальній основі зверху траншеї якомога далі від кабелю, що проколюється. Проколювання кабелю повинні здійснювати два працівники: допускач та керівник робіт; один з них безпосередньо проколює кабель, а другий спостерігає. У разі, якщо керівник робіт суміщає обов'язки допускача, другим працівником може бути працівник з групою IV.

Для заземлення спеціального дистанційного пристосування слід застосовувати заземлювач, заглиблений у грунт на глибину не менше 0,5 м.

3.6.Якщо внаслідок пошкоджень кабелю залишились відкритими всі струмовідні жили, відсутність напруги можна перевіряти безпосередньо покажчиком напруги без проколювання кабелю.

3.7.В усіх випадках, коли видиме пошкодження кабелю, слід застосовувати кабелепошукові апарати.

На внутрішніх кабельних лініях підстанцій, де довжина та спосіб прокладання кабелів дозволяють, користуючись кресленнями, бирками, кабелепошуковим апаратом, точно визначати кабель, що підлягає ремонту, допускається за рішенням працівника, який видав наряд, не проколювати кабель перед його розрізуванням або розкриванням муфти.

3.8.Розкривати з'єднувальні муфти та розрізувати кабель у тому разі, коли попереднє проколювання не робиться, слід заземленим інструментом, надягнувши діелектричні рукавички і захисні окуляри та стоячи на ізолювальній основі.

Після попереднього проколювання ті самі операції на кабелі можна виконувати без зазначених додаткових заходів безпеки.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1.Після закінчення роботи працівники, що виконували роботи на високовольтній випробувальній установці, повинні виконати такі дії:

- Регулятори напруги поставити у «нульове» положення;

- Вимкнути установку за допомогою комутаційного апарата на панелі установки, вимкнути комутаційний аппарат на щиті джерела живлення, ввімкнути заземлюючий ніж;

4.2.Після цього можна відкривати двері високовольтного відсіку:

- Зняти діелектричні рукавички;

- Оформити результати пошуку місця пошкодження КЛ;

- Прибрати робоче місце, почистити засоби захисту.

4.3.В кінці робочого дня перевірити, чи вимкнені комутаційні апарати і електроприлади.

4.4.Про всі недоліки, виявлені під час роботи, повідомити керівництво служби (начальника, його заступника чи провідного інженера).

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1.Випробувальні трансформатори і регулятори напруги є найбільш відповідальним і коштовним обладнанням випробувальних установок. В разі їх пошкодження немає резерву для заміни. Тому пошкодження цього обладнання слід вважати аварією.

5.2.Щоб не допустити аварійного пошкодження регуляторів напруги та випробувальних трансформаторів, треба виконувати такі вимоги:

5.2.1.Не рідше 1 разу на рік перевіряти правильність роботи захисних пристроїв;

5.2.2.При вмиканні трансформаторів під напругу звертати увагу на звук (гудіння) регулювального і високовольтного трансформаторів. Якщо трансформатор гуде голосніше, чим звичайно вже при незначних величинах напруги, необхідно негайно знизити напругу до нуля і вимкнути апарат до з'ясування причин неполадки.

5.2.3.Якщо при підніманні напруги з корпуса регулятора чи з бака трансформатора чути сторонні звуки — тріск, шипіння і т.п. необхідно, не піднімаючи напруги, негайно знизити напругу до нуля і вимкнути апарат до з'ясування причин неполадки.

5.3.Наведені явища є ознаками аварійного стану трансформаторів і можуть привести до пошкодження обладнання, виникнення дуги, загоряння ізоляції, викиду та загорання масла. Все це може стати причиною травмування людей і виникнення пожежі.

5.4.У випадках, коли під час роботи стався нещасний випадок, раптове погіршення стану здоров'я працівника, порушення технологічного процесу, несправність обладнання, устаткування, пристроїв, приладів, засобів захисту, або виникли непередбачені небезпечні чи шкідливі виробничі фактори, що загрожують життю чи здоров'ю людей, негайно відключити високовольтну установку і повідомити про це начальника або заступника начальника служби чи провідного інженера, а у випадку їх відсутності - керівництво технічної дирекції „Житомиробленерго". 5.5. При виникненні пожежі:

- швидко вимкнути комутаційні апарати на щитах джерел живлення аварійної електроустановки;

- вивести з приміщення всіх людей, які не задіяні в гасінні пожежі;

- почати гасіння пожежі первинними засобами пожежегасіння (вогнегасниками, піском, кошмою та інше);

- викликати пожежну команду за телефоном 9-101 та повідомити керівника служби.

5.6.У разі будь-якого нещасного випадку потрібно:

- звільнити постраждалого від дії травмуючих факторів;

- оцінити стан потерпілого з метою встановлення черговості виконання реанімаційних заходів;

- виконати необхідні заходи з врятування постраждалого в порядку важливості (відновлення прохідності дихальних шляхів, проведення штучного дихання і непрямого массажу серця, зупинка кровотечі, іммобілізація місця перелому, накладання пов'язки і т.п.);

- викликати "Швидку допомогу";

- підтримувати основні життєві функції постраждалого до прибуття медичного персоналу.

5.7.Для надання першої допомоги при пораненнях, кровотечі, переломах, розтягах зв'язок, опіках, запамороченнях, отруєннях та ін. потрібно орієнтуватися окремо у кожному випадку та діяти у відповідності з "Інструкцією по наданню першої допомоги..." і викликати лікаря.


Категорія: Мої статті | Додав: ohranatruda (25.06.2014)
Переглядів: 1725 | Теги: пошук місця пошкодження КЛ 0, 4 - 10 кВ | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

До уваги користувачів! Вся інформація взята з відкритих джерел, призначена виключно для приватного використання, з метою самоосвіти користувачів ресурсу. Дана інформація не призначена для комерційного використання! Ні власник сайту, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи цей сайт користувач підтверджує свою повну згоду з усіма вище викладеними умовами використання інформації.
!

Реферати з ЦО, БЖД, охорони праці