1 . ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
1.1 . До управління талями і такелажними робіт можуть бути допущені особи не молодше 18 років , спеціально навчені та атестовані відповідно до зазначених вище Правилами і мають про це відмітку в посвідченні про перевірку знань . 1.2 . Вантажопідйомні механізми ( талі , лебідки) повинні міститися і експлуатуватися відповідно до "Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів" і " Правилами безпечної роботи з інструментом та пристроями" . 1.3 . На талях , що знаходяться в роботі , повинні бути зазначені найменування підприємства , інвентарний номер , вантажопідйомність і дата наступного технічного опосвідчення. 1.4.Ремонт та обслуговування електроталей повинен виробляти електротехнічний персонал з групою не нижче ІІІ . Робочі основних професій , які за родом виконуваної роботи пов'язані з експлуатацією талів , повинні бути навчені суміжної професії за спеціальною програмою. Вони повинні бути атестовані кваліфікаційної комісії і в посвідченні зроблено запис про допуск до виконання стропальних робіт . 1.5 . Корпуси електричних талів повинні бути заземлені. Корпус кнопкового апарата керування талі , керованої з підлоги , повинен бути виконаний з ізоляційного матеріалу, або заземлений не менше ніж двома провідниками , в якості одного з заземлюючих провідників може бути використаний тросик , на якому підвішений кнопковий апарат . 1.6 . Пускові апарати ручного управління талями повинні підвішуватися на сталевому тросі такої довжини , щоб можна було керувати механізмом , перебуваючи на безпечній відстані від вантажу, що піднімається . У разі розташування апарату управління менш ніж 0,5 м від підлоги , його слід підвішувати на гачок , укріплений на тросі на висоті 1-1,5 м. 1.7 . Електричні талі повинні бути обладнані кінцевими вимикачами для автоматичної зупинки механізму підйому вантажозахоплювального органу. При підйомі вантажу електричними талями доводити обойму гака до кінцевого вимикача та користуватися останнім для автоматичної зупинки забороняється . 1.8 . Електричні талі повинні бути забезпечені двома гальмами : електромагнітним і вантажоупорним . Коефіцієнт запасу гальмування електромагнітного гальма повинен бути не менше 1,25 , а вантажоупорного 1,1 . Електричні талі повинні бути обладнані обмежувачем вантажопідйомності і обмежувачем нижнього положення підвіски крюка . 1.9 . Механізм підйому ручних талів повинен бути забезпечений автоматичним вантажоупорним гальмом. Гальмо має забезпечувати плавне опускання вантажу під час обертання тягового колеса під дією сили тяги та автоматичне зупинення вантажу при припиненні її дії. 1.10 . Кріпити ручні талі до трубопроводів та їхніх підвісок забороняється .
1.11 . Випробування стаціонарних талів проводиться на місці їх установки , переносні талі для випробувань підвішуються до тринозі або який-небудь іншої конструкції . 1.12 . Талі , не рідше 1 разу на 12 місяців , повинні піддаватися повному технічному огляду . 1.13 . Позачергове повне технічне опосвідчення вантажопідіймальних механізмів повинно проводитися після їх реконструкції , ремонту металевих конструкцій механізмів із заміною розрахункових елементів або вузлів , капітального ремонту або зміни механізмів , заміни гака . 1.14 . Технічне опосвідчення повинен проводити інженерно -технічний працівник, який здійснює на підприємстві нагляд за вантажопідіймальними механізмами , за участю особи , відповідальної за справний їх стан. 1.15 . Статичне випробування вантажопідіймальних механізмів провадиться вантажем , на 25 % перевищує їх номінальну вантажопідйомність в цілях перевірки міцності механізмів та окремих їх елементів . Під час статичного випробування випробувальний вантаж піднімається на висоту 100 мм і утримується в цьому положенні 10 хв . 1.16 . Вантажопідйомний механізм , що витримує статичне випробування , піддається динамічному випробуванню . 1.17 . Динамічне випробування вантажопідіймального механізму повинно проводитися вантажем , на 10% перевищує номінальну вантажопідйомність механізму , в цілях перевірки дії його гальм . Коефіцієнт запасу гальмування залежно від режиму роботи та роду приводу механізму повинен бути 1,5-2,5 . 1.18 . Динамічні випробування полягають у повторних (не менше 6 разів) підйомах на висоту не менше 1 м і опусканнях випробувального вантажу. 1.19 . При динамічних випробуваннях перевіряються гальма , кінцеві вимикачі , плавність роботи вантажної і тягової ланцюгів . У разі виявлення набігання , пропусків або ковзання ланцюга по зірочці і тяговим колесам талі бракуються . 1.20 . Під час динамічного випробування електроталей робота гальм повинна перевірятися окремо . Для перевірки гальм під час виконання операцій механізми повинні бути не менше 3 разів зупинені в кожному напрямку. 1.21 . Під час динамічного випробування талів всі операції повинні проводитися по 2 рази , при цьому має бути перевірено дію обмежувача нижнього положення підвіски крюка . Після закінчення випробувань повинні проводитися регулювання обмежувача вантажопідйомності і перевірки його дії. 1.22 . При випробуваннях талів не повинно спостерігатися самовільного опускання вантажу. При виявленні тріщин , розривів і деформацій талі бракуються . 1.23 . Допускається проведення динамічного випробування електричних талів вантажем, що перевищує на 25 % їх номінальну вантажопідйомність. У цьому випадку дозволяється статичне випробування не проводити . 1.24 . Дату і результати технічного опосвідчення вантажопідіймального механізму обличчя, що робило опосвідчення записує в паспорт механізму із зазначенням строку наступного огляду , а також відомості про виконані ремонти .
1.25 . Перед пуском в роботу , після капітального ремонту та періодично , але не рідше 1 разу на рік має вимірюватися опір ізоляції електрообладнання талі мегомметром на напругу 500 В. Опір ізоляції має бути не менше 0,5 МОм. 1.26 . Електрообладнання талів , що має опір ізоляції менше 0,5 МОм має піддаватися сушінні .
2 . Вимоги безпеки перед початком робіт .
2.1 . Місце роботи талі має бути визначено так , щоб було забезпечено простір, достатній для огляду робочої зони і маневрування. 2.2 . Маса вантажів, які підлягають підйому має бути визначена до підйому. Навантаження на вантажопідіймальні механізми не повинна перевищувати їх вантажопідйомність. 2.3 . Для вантажів , у яких наявні спеціальні пристрої (петлі , цапфи , рами ) призначені для підйому вантажу в різних положеннях , повинні бути розроблені схеми їх стропування . 2.4 . Стан талів має перевірятися перед кожним їх застосуванням . 2.5 . Перед початком виробництва робіт електросталь повинна бути оглянута . При цьому має бути звернена увага на їх чистоту , наявність мастила , стан ланцюгів , канатів , зубів шестерень і зірочок , справність шплінтів або расклепок на кінцях головної осі , надійність ланцюгів на зірочках та закріплення каната на барабані , знос поверхні кочення ходових роликів , відстань між ребордами роликів та крайніми кромками монорейкового шляху , справність електромагнітного гальма електроталей і ступінь зносу фрикційних прокладок : стан електродвигунів , електропроводки та контактів , апаратів управління , струмоприймача і кінцевого вимикача , відсутність заїдань механізмів і прослизання ланцюгів , а також на рівень шуму, що виникає при роботі талей . Зуби зірочок і шестерень , а також ланцюги не повинні мати на поверхні тріщин , задирок і вм'ятин , пластинчасті ланцюги повинні бути рухливі у всіх шарнірних з'єднаннях . 2.6 . При виявленні дефектів , дефектні вузли і деталі повинні бути замінені до початку виконання робіт .
3 . Вимоги безпеки під час роботи.
3.1 . Місце виробництва робіт з підйому та переміщення вантажів має бути під час роботи добре освітлене. При недостатньому освітленні місце роботи , сильному снігопаді , тумані , а також інших випадках коли , особа обслуговуюче таль погано розрізняє сигнали стропальника або вантаж , робота талі має бути припинена. 3.2 . Подачу електричної напруги на вантажопідіймальний механізм від зовнішньої електромережі має здійснюватися за допомогою ввідного пристрою , що має ручне і дистанційне керування для зняття напруги.
3.3 . Вантажні гаки для вантажів понад 3 т повинні бути виготовлені обертовими , за винятком гаків спеціального призначення. Вантажні гаки , із зіву якого при роботі можливо випадання знімних вантажопідйомних пристосувань повинен забезпечуватися запобіжним замком. 3.4 . Підйом вантажу , на який не розроблені схеми стропування повинен проводитися в присутності та під керівництвом працівника , відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами. 3.5 . Вантажі , підвішуються до гака вантажопідіймального механізму , повинні бути надійно обв'язані канатами , щоб під час їх переміщення виключалося падіння окремих частин (дощок , ліси , труб і т.д.) і забезпечувалося стійке положення вантажу при переміщенні . Стропування довгомірних вантажів повинна виконуватися подвійним стропом , а в разі вертикального підйому - стропом із запобіжним затискачем . 3.6 . У зоні переміщення вантажів всі отвори повинні бути закриті або огороджені і вивішені попереджувальні знаки безпеки . 3.7 . Вантаж при його переміщенні в горизонтальному напрямку має бути попередньо піднятий на 0,5 м вище що зустрічаються на шляху . 3.8 . Опускати вантажі дозволяється на попередньо підготовлене місце , де виключається їх падіння . Для зручності витягнення строп під вантажу на місці його встановлення , під нього необхідно покласти міцні прокладки. 3.9 . Опускати вантажі на перекриття , опори та майданчики без попереднього розрахунку міцності конструкції і перевантажувати їх понад допустимі навантажень забороняється . 3.10 . Залишати вантаж у підвішеному стані , а також піднімати і переміщати людей вантажопідіймальними механізмами , не призначеними для їх підйому забороняється . У разі несправності механізму , коли не можна опустити вантаж , місце під підвішеним вантажем має бути огороджене і вивішені плакати " Небезпечна зона" , " Прохід закритий". 3.11 . Робота при виведених з дії або несправних приладах безпеки та гальмах забороняється . Забороняється проводити одночасно підйом або опускання двох вантажів , що знаходяться в безпосередній близькості один від одного. 3.12 . Перед підйомом вантаж необхідно підняти на висоту не більше 300 мм для перевірки правильності стропування , рівномірності натягу стропів , стійкості вантажопідіймального механізму і надійності дії гальма , тільки після цього вантаж слід піднімати на необхідну висоту , для виправлення стропування вантаж повинен бути опущений. 3.13 . Підйом вантажу необхідно проводити плавно , без ривків і розгойдування. 3.14 . Всі труться талів повинні змазуватися не рідше 1 разу на місяць.
4 . Вимоги безпеки після закінчення роботи .
4.1 . Після закінчення роботи привести в порядок робоче місце , вимкнути всі електродвигуни механізмів , що беруть участь в вантажно -розвантажувальних роботах , прибрати всі пристосування , стропи , допоміжні канати і привести в порядок решті інвентар , інструмент. 4.2 . Про закінчення роботи доповісти керівнику робіт . 4.3 . Привести в порядок спецодяг , очистити від пилу і бруду , прийняти душ.
5 . Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.
5.1 . При аварії або виникненні аварійної ситуації вжити заходів , що попереджають і усувають небезпеку. 5.2 . Негайно повідомляти своєму безпосередньому керівнику про будь-який нещасний випадок, що сталося на виробництві , про ознаки захворювання , а також про ситуацію , яка створює загрозу життю і здоров'ю людей. 5.3 . При ураженні електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від дії струму , дотримуючись вимог електробезпеки , надати долікарську допомогу і викликати працівника медичної служби , поставити до відома керівництво . 5.4.Прі виникненні пожежі повідомити в пожежну охорону за телефоном 01 , керівника робіт і приступити до гасіння . 5.5 . При пригоді нещасного випадку необхідно надати першу долікарську допомогу потерпілому , повідомити про подію керівництву та , при необхідності , викликати швидку допомогу.
|