1. Загальні положення
1.1. Цією інструкцією визначаються основні положення та вимоги охорони праці, які спрямовані на збереження життя та здоров`я працівників.
1.2. Інструкція розроблена на основі "Правил охорони праці на автомобільному транспорті” затверджених наказом МНС України від 09.07.2012 № 964, "Правил безпеки праці в органах і підрозділах МНС України”, Керівництва з експлуатації «Підіймача автомобільного «Атлант».
1.3.Інструкція визначає порядок виконання безпечних прийомів і методів праці при виконанні робіт на підіймачі автомобільному «Атлант» ( зняття і установлення автомобілів вантажністю до 3-х тонн і призначена для навчання, інструктажів і перевірки знань з питань охорони праці особового складу, що залучається до їх виконання.
1.4.По даній інструкції працівники, що залучаються до виконання робіт на підіймачі автомобільному «Алант» інструктуються перед початком роботи (первинний інструктаж), а потім через кожні 3 місяці (повторний інструктаж). Результат інструктажу заноситься в "Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці”. Перевірка знань вимог з охорони праці проводиться раз на рік.
1.5.Інструкція діє на протязі 3 років з дня затвердження.
1.6. Працівники, які допущені до виконання робіт на підіймачі зобов’язані знати і виконувати дійсну інструкцію, повинні виконувати тільки ту роботу, яка доручена керівництвом частини, загону, та по якій вони проінструктовані, і не виконувати ті вказівки, які суперечать правилам охорони праці.
1.7.До виконання робіт на підіймачі автомобільному «Атлант» допускаються кваліфіковані та спеціально навчені особи які пройшли вступний, первинний інструктаж з охорони праці
1.8. Допуск працівників до виконання робіт на підіймачі автомобільному оформляється наказом по частині.
1.9. Працівники, які допущені до виконання робіт на підіймачі автомобільному при не виконанні ними вимог безпеки, викладених в інструкції з охорони праці, в залежності від характеру порушень притягаються до дисциплінарної, матеріальної і кримінальної відповідальності згідно чинному законодавству.
1.10.Головними небезпечними та шкідливими виробничими факторами, які можуть діяти на працівника що виконує роботи на підіймачі автомобільному є:
Перебування в небезпечній зоні роботи підіймача;
Продовжний рух автомобіля;
Бокове зміщення установленого автомобіля на захватах підіймача;
Ризик падіння підіймача та автомобіля;
Ризик удару деталями підіймача або автомобіля, що розміщені на рівні голови;
Ризик зміщення автомобіля під час виконання робіт;
Ризик падіння автомобіля обумовлений невірним його розміщенням на захватах підіймача;
Ризик сковзання обумовлений розливом змащувальних матеріалів в зоні робочого майданчика;
Ризик враження електричним струмом в місцях знаходження електропроводки підіймача;
Ризик пов'язаний з невідповідністю освітлення в робочій зоні;
Ризик падіння деталей під час ремонту автомобіля та експлуатації підіймача;
Ризик пов'язаний з невірною експлуатацією підіймача та його перненавантаженням;
1.11. Працівник допущений до виконання робіт на підіймачі автомобільному (далі – працівник) повинен знати:
Принципи роботи і експлуатації підіймача автомобільного «Атлант 3М»;
Послідовність експлуатації підіймача (підняття, зупинка,опускання);
Будову і правила безпечної експлуатації обладнання, пристроїв, приладів і інструменту, що застосовуються в процесі проведення робіт на підіймачі;
Ймовірні причини несправностей в роботі підіймача та засоби їх усунення.
1.12.Працівник повинен:
виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку;
пам'ятати про особисту відповідальність за виконання правил охорони праці та безпеку товаришів по роботі;
вживати посильних заходів щодо усунення виробничих ситуацій, що створюють загрозу його життю чи здоров`ю або оточуючих його людей, повідомляти про небезпеку свого безпосереднього керівника (керівництво частини, загону);
знати і виконувати вимоги цієї інструкції і нормативних актів про охорону праці, правила пожежної безпеки, правила поводження з механізмами і устаткуванням, користуватись засобами колективного та індивідуального захисту;
виконувати тільки ту роботу, по якій він проінструктований і яка доручена керівником робіт;
не допускати сторонніх осіб на своє робоче місце;
1.13. Пристрої, пристосування та інструмент, що застосовуються при виконання робіт на підіймачі автомобільному, повинні відповідати виду робіт що виконуються, бути справними і підлягають помісячно контролю.
1.14. Електромеханічний підіймач повинен проходити періодичне випробування у відповідності до технічно-експлуатаційної документації.
1.15. Роботи по підйому, опусканні і обслуговуванню автомобіля повинні проводитись на технічно справному електропідіймачі.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Перед тим, як стати до роботи працівник повинен:
2.1.1. Перевірити справність засобів індивідуального захисту,
2.1.2.Уважно оглянути робоче місце, привести його в порядок, прибрати всі предмети, що заважають в роботі.
2.1.3. Перевірити справність інструментів і пристосувань, розташувати їх у зручному і безпечному для користування порядку.
2.1.4. Перевірити і переконатись у справності:
технологічного обладнання, пристроїв і приладів;
освітлення робочого місця.
2.1.5. При виявленні під час огляду устаткування, приладів, систем (освітлення, вентиляції) несправностей чи недоліків, які перешкоджають безпечній роботі, працівник, не приступати до роботи, повинен доповісти про це начальнику частини.
2.1.6. Працівник не повинен приступати до роботи при відсутності вентиляції, освітлення на робочому місці, а також відсутності чи несправності устаткування, приладів, інструменту, засобів індивідуального захисту.
3. Вимоги безпеки під час виконання роботи
3.1. Підіймання, обслуговування і опускання автомобілів повинне проходити на технічно справному електро- підіймачі.
3.2. Приступати до виконання робіт по обслуговуванню автомобіля в піднятому стані на підіймачі треба тільки після того як він буде вимитий, очищений від бруду, льоду і снігу.
3.3. Перед обслуговуванням автомобіля на підіймачі необхідно впевнитися що він надійно установлений на захватах підіймача та усунуті всі небезпечні фактори що можуть спричинити зсув автомобіля вперед-назад, вправо-вліво з лап підіймача, або самовільне опускання захватів підіймача.
3.4. Використовувати випадкові предмети, як підставки, під транспортний засіб не допускається.
4. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1.По закінченню роботи працівник повинен:
привести в порядок робоче місце і пристосування;
зняти спецодяг, захисні засоби i пристрої, очистити від пилу та іншого бруду i віднести у
відведене для зберігання місце;
доповісти начальнику, частини про всі несправності і недоліки, виявлені під час роботи, і про вжиті заходи щодо їх усунення.
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. При виникненні ситуації, що може привести до нещасного випадку необхідно негайно повідомити керівництво частини, не допускати сторонніх осіб в небезпечну зону, виконати заходи по запобіганню аварії.
5.2. При несправності устаткування для уникнення аварійної ситуації необхідно негайно відключити електромеханічний підіймач.
Перша долікарняна допомога потерпілим
Перша допомога в разі кровотечі
При перших ознаках кровотечі слід вжити заходів, що спрямовані на її зупинку.
Зупинка капілярної кровотечі
Капілярна кровотеча зупиняється швидко, якщо рану накрити чистим бинтом, зверху якого покласти шар вати, i рану перев'язати. Може бути використаний перев'язувальний пакет.
Зупинка венозної кровотечі
Небезпечними моментами венозної кровотечі є не тільки втрата значної кількості крові, але й імовірність всмоктування повітря в судини через пошкоджені місця.
Венозну кровотечу краще за все зупинити стисною пов'язкою. На рану накладають чисту марлю, поверх неї нерозгорнутий бинт чи складену в кілька разів марлю або чисту носову хустинку i туго перев'язують. У випадку, коли відсутній перев'язувальний матеріал, треба негайно натиснути пальцями нижче місця поранення. У разі кровотечі з вени руки іноді достатньо просто підняти її догори. Але в будь-якому випадку після цього на рану слід накласти стисну пов'язку.
Зупинка артеріальної кровотечі
Це найбільш небезпечний вид кровотечі. При кровотечах із сонної, стегнової або пахвової артерій людина може загинути через 2-3 хв. Слід негайно натиснути на артерію пальцем вище місця поранення. Натиснення здійснюють до тих пір, поки не накладуть стисну пов'язку. При кровотечі зі стегнової артерії однієї стисної пов'язки недостатньо. У таких випадках необхідно накласти джгут. Якщо під рукою немає джгута, то використовують носову хустинку, ремінь або краватку. Джгут накладають не більш ніж на 1 годину взимку та не більш ніж на 2 години влітку. Джгут накладають на кінцівки вище місця кровотечі. Спочатку на місце накладання джгута кладуть шар марлі або бинта. Пiд джгут підкладають записку із зазначенням часу накладання джгута або пишуть на лобі. Якщо транспортування пораненого до медичного закладу з тих чи інших причин не здійснено, то після 0,5 години джгут на 3-5 хв слід трохи ослабити для відновлення кровообігу. У разі будь-якої кровотечі, особливо, якщо постраждали кінцівки, треба слідкувати за тим, щоб поранена частина тіла перебувала в піднятому стані, та забезпечити її спокій.
При кровотечах з носової порожнини
Потерпілого кладуть на спину, піднімають голову i на перенісся кладуть холодні компреси або лід. Потерпілий стискає пальцями крила носа. При носовій кровотечі не можна промивати та спорожнювати ніс.
Кровотеча з легень
Кровотеча з легень може виникнути в разі сильних ударів грудної клітини, переломів ребер та в інших випадках. Потерпілий відкашлює яскраво-червону кров з піною та тяжко дихає.
Потерпілого кладуть у напівсидячи положення, під спину підкладають валик, на який він спирається, розстібають комір. Потерпілому забороняється рухатись i говорити. Якщо хворий опритомнів, його слід покласти на спину з трохи опущеною головою, руки i ноги трохи підняти, що сприяє кровонаповненню мозку i підтримує його діяльність.
У всіх випадках потерпілих необхідно терміново відправити до лікувального закладу.
Перша допомога в разі переломів
Переломи виникають унаслідок удару, перенавантаження, прямого тиску, падіння чи попадання в кістку тяжким предметом.
Переломи черепа, хребта, грудної клітини, таза можливі в разі падіння зі значної висоти, внаслідок стискання i т.п. Розрізняють закритий перелом - без ушкодження шкіри i відкритий, коли шкіра ушкоджена внаслідок травмування яким-небудь предметом чи гострим уламком кістки. У цьому випадку рана кровоточить i може бути інфікована. Типовою ознакою закритого перелому є припухлість, у деяких випадках - зміна зовнішнього вигляду ушкодженої частини тіла, її скривлення, які особливо характерні для переломів кінцівок. Перелом кістки - тяжке поранення, що потребує негайного надання першої допомоги. У разі переломів великих кісток у потерпілого може виникнути шок, якщо негайно не надати першу допомогу.
Відкритий перелом спочатку треба обробити як рану, а вже потім зафіксувати накладенням шин чи іншими способами.
Відкритий перелом фіксують накладанням шин чи іншими способами. При цьому необхідно пам'ятати, що фіксації підлягають два сусідніх суглоби, які розміщуються вище i нижче перелому. Якщо травмовано руку, то її слід підвісити за допомогою бинтів чи хустки на перев’язі, що зав'язується на шиї. У разі переломів гомілки стегна шини накладаються з внутрішнього i зовнішнього боків пораненої кінцівки.
Пораненого з переломом грудного відділу хребта кладуть спиною на дошку та прив'язують до неї. За відсутності останньої потерпілого достатньо покласти на носилки i прив'язати таким чином, щоб під час перенесення його тіло залишалось нерухомим. Якщо поранений непритомний, його кладуть на живіт, повертають голову набік, підкладають під верхній відділ грудної клітини i голову валики для попередження задухи западаючим язиком або через вдихання блювотної маси. У такому ж положенні транспортують потерпілого в разі переломів поперекового відділу хребта.
У разі переломів таза пораненого кладуть на дошку чи прямо на носилки із зігнутими в колінах ногами, під коліна підкладають валик. У разі переломів ребер грудну клітину туго перев'язують бинтами чи рушниками.
У разі ударів, здавлювання, падіння з висоти можуть виникнути ушкодження черепа i мозку. Симптоми: запаморочення, головний біль, нудота i блювання, втрата свідомості, уповільнення пульсу. При цьому необхідна негайна госпіталізація.
У разі падіння з висоти, завалювання, прямого i сильного удару в спину можуть виникнути переломи хребта. Симптомом може бути біль у спині навіть при дуже незначному порусі. Для попередження ускладнень хворого не можна піднімати за руки, ставити на ноги. Необхідно обережно покласти потерпілого на тверду поверхню (щит, дошки), терміново викликати швидку допомогу.