Глава 1 Загальні вимоги безпеки
1. До самостійної роботи в якості машиніста автогрейдера (далі - машиніст) допускаються особи чоловічої статі не молодше 18 років і пройшли:
відповідну професійну підготовку, в тому числі з питань охорони праці, які мають посвідчення водія відповідної категорії і посвідчення машиніста автогрейдера;
медичний огляд і визнані придатними за станом здоров'я для управління автогрейдером;
вступний та первинний інструктаж на робочому місці, стажування і перевірку знань з питань охорони праці.
2. Машиніст повинен:
дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку;
дотримуватися правил дорожнього руху;
щорічно проходити перевірку знань з охорони праці;
містити автогрейдер в укомплектованому та технічно справному стані, а також перевіряти його технічний стан перед початком руху;
утримувати в справному стані набір ручного інструменту для аварійного ремонту автогрейдера;
виконувати тільки ту роботу, яка доручена безпосереднім керівником робіт;
знати і вдосконалювати методи безпечної роботи;
дотримуватися технологію виробництва робіт, застосовувати способи, що забезпечують безпеку праці, встановлені в інструкціях з охорони праці, проектах виконання робіт, технологічних картах, інструкціях з експлуатації;
утримувати робоче місце відповідно до вимог охорони праці;
використовувати інструмент, пристосування, інвентар і засоби індивідуального захисту за призначенням, про їх несправності повідомляти керівнику робіт;
знати місцезнаходження і вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння;
пройти відповідну теоретичну і практичну підготовку і вміти надавати долікарську медичну допомогу потерпілим при нещасних випадках і дорожньо-транспортних пригодах;
відповідно до характеру виконуваної роботи правильно використовувати надані йому засоби індивідуального захисту, а в разі їх відсутності або несправності повідомити про це безпосереднього керівника;
дотримуватися правил особистої гігієни;
застосовувати засоби індивідуального захисту відповідно до характеру виконуваної роботи згідно з Типовими галузевими нормами безплатної видачі засобів індивідуального захисту працівникам, зайнятим експлуатацією, технічним обслуговуванням і ремонтом автомобільних транспортних засобів, будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг.
3. На машиніста можуть впливати небезпечні і шкідливі виробничі фактори:
рухомі машини і механізми, що переміщуються машинами вироби, конструкції та матеріали;
небезпечні зони (поблизу котлованів, траншей та інших перепадів по висоті, місць, над якими відбувається переміщення вантажів вантажопідіймальними кранами);
підвищена загазованість, запиленість і вологість повітря робочої зони;
підвищена або знижена температура повітря на робочому місці;
підвищений рівень шуму і вібрації;
недостатня видимість робочої зони з кабіни машиніста;
обвалення ґрунту;
гострі кромки, задирки і шорсткість на поверхнях інструментів та обладнання;
фізичні і нервово-психічні перевантаження.
4. Машиністу забороняється:
з'являтися і перебувати на території організації в стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння, із залишковими явищами сп'яніння;
управляти автогрейдером у хворобливому стані, при перевтомі, алкогольному, наркотичному або токсичному сп'янінні, із залишковими явищами сп'яніння;
розпивати спиртні напої, вживати токсичні або наркотичні речовини в рейсі, у місцях відпочинку і роботи на трасі;
приступати до роботи при подтекании палива і масла з систем і агрегатів автогрейдера;
управляти автогрейдером у хворобливому або стомленому стані, під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передавати управління автогрейдером особі, яка перебуває в такому стані;
використовувати автогрейдер в особистих цілях;
управляти не закріпленим за машиністом автогрейдером;
зберігати в кабіні автогрейдера паливо та інші легкозаймисті рідини, промаслений обтиральний матеріал;
залишати своє місце або залишати автогрейдер, якщо не вжито заходів, що виключають самовільне його рух;
курити у невстановлених місцях та користуватися відкритим вогнем у місцях, де проводиться заправка машин паливом і маслом.
5. Автогрейдер повинен використовуватися згідно технологічної документації на проведення робіт (проекти виробництва робіт, технологічні карти), в якій вказані заходи і прийоми безпеки.
6. Не допускається використовувати автогрейдер без технологічної документації та вжитих заходів захисту в екстремальних умовах: з пересічними робочими зонами, поблизу виїмок (котлованів, траншей, канав), на ухилі місцевості.
7. Не допускається використовувати автогрейдер в негоду (при швидкості вітру більше 15 м / с, грози, ожеледиці, тумані).
8. Роботи, які виконуються в охоронній зоні діючих газопроводів, нафтопроводів, кабелів зв'язку, електричних кабелів, що перебувають під напругою, проводяться за наявності письмового дозволу організацій, що експлуатують ці підземні комунікації, і під наглядом представників вказаних організацій. До дозволу повинен бути прикладений план із зазначенням розташування і глибини закладення комунікацій.
9. Реконструкція та ремонт автогрейдера, що вимагають внесення змін у конструкцію машини, повинні проводитися за проектом і технічними умовами, розробленими організаціями - виготовлювачами дорожньо-будівельної машини, головний і спеціалізованими організаціями, які мають ліцензію на проектування.
10. Для сіфонірованія і продувки системи живлення потрібно користуватися спеціальними пристосуваннями (насосами). Засмоктувати паливо і продувати систему харчування ротом не допускається.
11. У разі проїзду під мостами і тунелями необхідно перевірити відповідність допустимих розмірів проїзду габаритам даного типу машин.
12. Про випадки травмування негайно повідомити керівника робіт або диспетчеру.
13. Машиніст, який не виконує вимоги цієї Типової інструкції, притягується до відповідальності відповідно до законодавства Республіки Білорусь.
Глава 2 Вимоги безпеки перед початком роботи
14. Перевірити справність засобів індивідуального захисту, необхідних для виконання роботи. Одягти спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту.
15. Отримати завдання у керівника робіт, ознайомитися під розпис з проектом виробництва робіт або технологічною картою.
16. Перевірити наявність в кабіні автогрейдера вогнегасника з опломбованій запірною арматурою (порошкового ручного місткістю не менше 5 л), аптечки першої медичної допомоги, не менш ніж двох противідкатних упорів, знака аварійної зупинки або миготливого червоного ліхтаря.
17. Перевірити справність систем, агрегатів, приладів, вузлів і деталей, що впливають на безпеку руху, в тому числі:
двигуна, рульового управління, гальмівної системи;
підвіски, коліс і шин;
дзеркал заднього виду, стекол, склоочисників та склоомивачів вітрового скла, пристроїв обігріву та обдуву скла;
приладів зовнішнього освітлення, світлової та звукової сигналізації;
запорів горловин цистерн і пробок паливних баків.
18. До початку робіт необхідно визначити робочу зону автогрейдера, межі небезпечної зони, засоби зв'язку машиніста з робітниками, що обслуговують автогрейдер, та машиністами інших машин.
19. У зоні роботи автогрейдера повинні бути встановлені знаки безпеки та попереджувальні написи.
20. Робоча зона автогрейдера в темний час доби повинна бути освітлена.
21. Перед початком роботи машиніст повинен:
перевірити болтові і клинові з'єднання відповідальних частин автогрейдера;
перевірити ізоляцію проводів, справність контактів;
перевірити стан канатів, їх закладення, запасовка;
перевірити захисні огородження обертових частин;
попередити про запуск двигуна працівників, які обслуговують автогрейдер або перебувають у зоні його роботи, і переконатися, що важіль перемикання передач знаходиться в нейтральному положенні;
провести запуск двигуна, перевірити на холостому ходу роботу всіх механізмів і на малому ходу - роботу гальм. Перевірку виконувати при загальмованих колесах.
22. Перед пуском двигуна автогрейдер повинен бути загальмований, важіль муфти зчеплення вимкнений.
23. Не допускається користуватися відкритим вогнем при пуску двигуна, а також пускати двигун за допомогою буксирування автогрейдера.
24. При пуску двигуна автогрейдера пусковою рукояткою її необхідно брати правою рукою так, щоб всі пальці руки знаходилися по один бік ручки. Вирощують рукоятку вкруговую забороняється.
25. При пуску двигуна за допомогою пускового шнура необхідно триматися за ручку, наявну на шнурі. Намотувати на руку вільний кінець пускового шнура не допускається.
26. Не допускається приступати до роботи при подтекании палива в системі живлення і масла, в системі змащення і гідравліки.
27. При виявленні несправності в огорожах, ненадійності кріплення грунту, обвалів, тріщин у ґрунті, наявності обнажившихся на укосах валунів, брил, каменів, що знаходяться в нестійкому стані, та інших небезпечних явищ необхідно повідомити про це керівника робіт.
Глава 3 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ
28. Перед початком маневрування під час роботи автогрейдера машиніст повинен переконатися у відсутності людей в зоні дії автогрейдера і подати звуковий сигнал. На крутих поворотах швидкість переміщення автогрейдера повинна бути мінімальною.
29. Під час роботи машиніст повинен уважно стежити за:
ріжучої крайкою робочого органу;
показаннями контрольно-вимірювальних приладів;
нормальним режимом роботи двигуна;
станом робочої зони.
30. Під час підйому плужной балки автогрейдера машиніст повинен контролювати процес підйому і вимкнути механізм підйому при досягненні плужной балкою граничного стану.
31. Розрівнювати свіжонасипаний грунт на насипах висотою більше 1,5 м необхідно з особливою обережністю і під наглядом відповідальної особи.
32. При розрівнюванні грунту на насипах висотою більше 1 м відвал не повинен висуватися за предмети.
33. Зміна ножів, установка укісниками і подовжувача виробляються двома працівниками в рукавицях.
34. При розпушуванні грунту вибуховим способом на час виконання вибухових робіт машиніст повинен відігнати автогрейдер від місця вибухових робіт на відстань, вказане керівником вибухових робіт, але не менше ніж на 50 м.
35. Під час руху автогрейдера забороняється витягувати з-під відвалу потрапили туди предмети, сходити з площадки управління і підніматися на неї. Не допускається перебувати на рамі машини та інших не призначених для цього місцях.
36. Розвороти автогрейдера слід проводити на мінімальній швидкості. Не допускається розгортати автогрейдер з заглибленим або завантаженим відвалом.
37. Забороняється розробляти глинисті грунти в дощову погоду, а також при наявності поперечних ухилів.
38. При виявленні на ділянці кабелів, труб або невідомих предметів необхідно негайно викликати керівника робіт.
39. Приступати до роботи близько екскаватора або вантажопідіймального крана дозволяється після того, як ківш буде опущений на землю, а стріла повернута в бік, протилежний ділянці роботи автогрейдера.
40. При роботі з екскаватором не допускається знаходження автогрейдера ближче радіусу дії стріли екскаватора плюс 5 м.
41. Переміщення, установка і робота автогрейдера поблизу виїмок (котлованів, траншей, канав) з неукріпленими укосами дозволяються тільки за межами призми обвалення ґрунту на відстані, встановленому проектом виробництва робіт.
42. При огляді відвалу знизу його необхідно опускати на спеціальні підставки. Не допускається перебувати під рамою автогрейдера при піднятому відвалі без спеціальних підставок.
43. Чистити, змащувати і ремонтувати автогрейдери необхідно тільки після їх повної зупинки (при вимкненому двигуні), при цьому повинна виключатися можливість їх запуску.
44. Не допускається перебувати під автогрейдером (механізмами) при працюючому двигуні.
45. Очищати відвал від налиплого грунту необхідно лопатою або скребком.
46. При транспортуванні автогрейдера на трейлері під колеса необхідно покласти гальмові башмаки, автогрейдер прикріпити до платформи за допомогою розтяжок.
47. Залишати без нагляду автогрейдер з працюючим (включеним) двигуном не допускається. При перерві в роботі повинні бути вжиті заходи, що попереджають мимовільне переміщення і включення, перекидання автогрейдера під дією вітру, при наявності ухилу місцевості, внаслідок деформації грунту і зсуву.
48. Заправка і дозаправка автогрейдера паливно-мастильними матеріалами і робочими рідинами виробляються закритим способом.
49. При технічному обслуговуванні та ремонті автогрейдера необхідно дотримуватися наступне:
не виробляти мастило, кріплення і регулювальні роботи при працюючому двигуні;
не залишати автогрейдер з працюючим двигуном;
працювати тільки з справним інструментом.
50. Забороняється виконувати будь-які види ремонтних робіт гідросистеми, що знаходиться під тиском.
Глава 4 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ
51. Припинити роботу при виникненні ситуацій, які можуть призвести до аварії або нещасних випадків.
52. При виникненні пожежі чи загоряння машиніст повинен:
негайно повідомити про пожежу в пожежну службу за телефоном 101;
вжити заходів щодо забезпечення безпеки та евакуації людей;
приступити до гасіння пожежі за допомогою наявних на об'єкті первинних засобів пожежогасіння;
негайно повідомити про пожежу керівнику об'єкта.
53. Надати необхідну першу долікарську медичну допомогу потерпілому на виробництві, звільнивши його від дій травмуючого фактора (електрострумів, механізмів).
54. При сповзання автогрейдера під укіс або втрати стійкості внаслідок попадання колеса в виїмку в грунті машиністу слід опустити ніж до упору в грунт, покинути машину і витягнути її на рівне місце на буксирі.
55. При отриманні травми на виробництві негайно звернутися до лікувального закладу і повідомити про подію безпосередньому керівнику, зберегти робоче місце без змін на момент отримання травми, якщо це не загрожує оточуючим і не призведе до аварії.
56. При поломці транспортного засобу в дорозі проходження і неможливості усунення водієм технічних несправностей водій повинен викликати технічну допомогу і повідомити про місце своєї вимушеної стоянки в органи Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ Республіки Білорусь.
Глава 5 Вимоги безпеки після закінчення роботи
57. Після прибуття з лінії зробити огляд автогрейдера згідно з переліком операцій, встановлених керівництвом по експлуатації автогрейдера.
58. Після закінчення роботи необхідно:
поставити автогрейдер в призначене для стоянки місце;
перевести важіль перемикання передач в нейтральне положення;
вимкнути двигун, загальмувати автогрейдер стоянковим гальмом;
в холодну пору року злити воду з трубопроводів і дати двигуну попрацювати 2 - 3 хвилини;
опустити відвал на землю, попередньо поклавши підкладки або спеціальні підпори;
кабіну замкнути на замок.
59. У всіх випадках після постановки на місце стоянки вимкнути запалювання (подачу палива) і відключити масу (якщо є вимикач), загальмувати автомобіль стоянковим гальмом.
60. Після закінчення всіх робіт зняти засоби індивідуального захисту, помістити їх в місце зберігання, вимити руки і обличчя теплою водою з милом, при можливості прийняти душ.
61. Мити руки в маслі, бензині, гасі і витирати їх забрудненої дрантям не допускається.
62. Повідомити керівника робіт або відповідальну за справний стан машини про всі неполадки, що виникли під час роботи.
"Друзья" культовый проект и самый дорогой сериал в мире В настоящее время ведиться работы над огромным количеством разнообразных сериалов, каждый последующтй из которых амбициознее предидущего, поэтому возможно в ближайшем будующем какой-нибуть новый проект станет самым дорогим сериалом в мире.
|