Вітаю Вас Гість | RSS

Інструкції з охорони праці

Середа, 25.12.2024, 19:23
Головна » Статті » Мої статті

Інструкція з пожежної безпеки при виконанні будівельних робіт

ІНСТРУКЦІЯ
з охорони праці № ____
по пожежній безпеці


І. Загальні положення

1.1. Інструкція розроблена на підставі Законодавства України по охороні праці та Правил пожежної безпеки в Україні і являється нормативним документом в межах підприємства.
Особи, що порушили вимоги даної інструкції несуть персональну відповідальність в установленому Законом порядку: дисциплінарну, матеріальну або карну – в залежності від наслідків спричинених порушенням.
1.2. Інструкція встановлює загальні вимоги пожежної безпеки при будівництві, реконструкції і ремонті будівель та споруд, а також експлуатації тимчасових споруд і будинків.
Ці вимоги повинні враховуватись при розробці проектів організації будівництва і проектів виконання робіт.
1.3. Відповідальність за пожежну безпеку на обєкті, своєчасне виконання протипожежних заходів, організацію пожежної охорони, забезпечення засобами пожежогасіння, організацію і роботу добровільних пожежних дружин несе персонально керівник генпідрядної будівельної організації, чи особа що його заміщає.
1.4. Відповідальність за пожежну безпеку окремих ділянок будівництва, своєчасне виконання протипожежних заходів, передбачених проектом і даною інструкцією, наявність і справний стан засобів пожежогасіння несуть виконавці робіт у відповідності до наказів керівників генпідрядних будівельних організацій.
1.5. Відповідальність за дотримання заходів пожежної безпеки при виконанні робіт субпідрядними організаціями покладається на керівників цих організацій і виконавців робіт, призначених наказами.
1.6. Відповідальність за пожежну безпеку побутових приміщень та допоміжних підсобних приміщень несуть виконавці робіт, у веденні яких знаходяться зазначені приміщення.
Відповідальність також несуть і робітники за побутові приміщення в яких вони проживають.
1.7. При інструктажі робітники та службовці повинні бути ознайомлені з даною інструкцією і протипожежним режимом, установленим на будівництві, пожежною небезпекою речовин і матеріалів, а також навчені прийомам застосування засобів пожежогасіння і виклику пожежної частини при виникненні пожежі.
1.8. На кожному будівництві з кількістю працюючих більше 15 чол. організується добровільна пожежна дружина з числа робітників службовців.

2. Утримання територій будівництва, будівель і приміщень

2.1. Тимчасові будівлі повинні розташовуватися від споруд, що будуються й інших будинків на відстані не менш 18 м чи біля глухих протипожежних стін.
На кожному тимчасовому приміщенні повинні бути вивішені таблички, де вказано його призначення, інвентарний номер і прізвище особи, відповідальної за його експлуатацію та протипожежний стан.
Після закінчення робочого дня побутові й інші допоміжні приміщення повинні оглядатися комісійно (склад комісії визначає керівник організації), відключатися електроенергія, а ключі здаватися особі, відповідальній за їхнє збереження з реєстрацією в спеціальному журналі про прийом і наступну видачу.
2.2. У споруджуваних будинках за узгодженням з органами Державного пожежного нагляду дозволяється розташовувати тимчасові склади і майстерні (за винятком складів горючих речовин і матеріалів дорогого і коштовного устаткування, а також устаткування в горючому упакуванні).
Розміщення тимчасових складів (комор), майстерень і адміністративно-побутових приміщень у споруджуваних будинках з незахищених несучих металевих конструкцій і панелей з горючими полімерними утеплювачами не допускається.
2.3. Будівельний майданчик і споруджувані будинки варто постійно тримати в чистоті. Будівельні відходи повинні щодня убиратися з місць проведення робіт і з території будівництва.
2.4. Розводити багаття на території будівництва забороняється.
2.5. Забороняється курити в місцях збереження і застосування горючих речовин і матеріалів, а також у тимчасових адміністративно-побутових будинках і спорудженнях.
Курити дозволяється тільки в спеціально відведених місцях, забезпечених засобами пожежогасіння, урнами, ящиками з піском і бочками з водою. На місці для паління повинен бути напис "Місце для паління”.
2.6. У диспетчерських, виконробських повинні бути вивішені списки бойових розрахунків добровільної пожежної дружини з указівкою порядку її збору, а також дій у випадку пожежі.
2.7. На території будівництва необхідно мати звукові сигнали (дзвін, сирени і т.п.) для подачі тривоги, біля яких повинні бути вивішені написи "Пожежний сигнал”.

3. Заходи пожежної безпеки при виконанні
будівельно-монтажних робіт

3.1. Допускається на період будівництва для захисту від ушкодження покривати негорючі сходи горючими матеріалами.
3.2. Риштування й опалубка, виконані з деревини, повинні бути просочені вогнезахисним складом.
Для лісів і опалубки, розташованих зовні будинків, просочення деревини (поверхнева) вогнезахисним складом може виконуватися тільки в літню пору.
3.3. Мпроведення робіт усередині будинків і споруджень із застосування горючих речовин і матеріалів одночасно з іншими будівельно-монтажними роботами, звязаними з застосуванням відкритого вогню (зварювання і т.п.), не допускається.
3.4. Роботи з вогнезахисту металоконструкцій з метою півищення їхньої межі вогнестійкості, повинні проводитися одночасно зі зведенням будинку.
3.6. Роботи, зв'язані з Монтажем конструкцій з горючими утеплювачами застосуванням горючих утеплювачів, повинні вестися по нарядах-допусках, підписаним особою відповідальною за протипожежний стан будівництва.
У наряді-допуску повинно бути зазначено час, технологічна послідовність, способи виробництва, конкретні протипожежні заходи, відповідальні особи і термін його дії.
На місцях проведення робіт повинні бути вивішені таблички "Вогненебезпечно - легко займистий утеплювач".
3.7. Укладання займистого утеплювача і укладання гідроізоляційного килима на покритті, укладання захисного гравійного шару, монтаж конструкцій, що обгороджуються із застосуванням горючих утеплювачів варто робити ділянками не більш 500 кв.м.
На місці проведання робіт кількість утеплювача і покрівельних рулонних матеріалів не повинно перевищувати змінної потреби.
Горючий утеплювач необхідно зберігати поза споруджуваним будинком, в окремо стоячому спорудженні на спеціальній площадці на
відстані не менш 18 м від споруджуваних і тимчасових будівель.
По закінченні робочої зміни забороняється залишати невикористаний горючий і трудногорючий утеплювач, покрівельні рулонні матеріали, незмонтовані панелі з такими утеплювачами усередині чи на покриттях будинків, а також у протипожежних розривах.
3.8. Під час робіт, зв'язаних із виконанням гідро- і пароізоляції на покрівлі, монтажем панелей з горючими і трудногорючими утеплювачами забороняється робити електрозварювальні й інші вогневі роботи.
3.9. Для штучного прогріву бетону дозволяється застосовувати пар, гарячу воду, повітря й електричний струм.
Для теплоізоляції бетону дозволяється застосовувати трудногорючі і негорючі матеріали, а також зволожені чи оброблені вапняним розчином тирсу.





4. Заходи пожежної безпеки при зберіганні і роботі з клеями,
 мастиками, бітумом, полімерними й іншими горючими речовинами і матеріалами

4.1. Горючі рідини варто зберігати і наготовлювати в окремо збудованих будівлях з негорючих матеріалів, обладнаних вентиляцією, а також у спеціально призначених для цієї мети контейнерах. Не допускається зберігати горючі рідини разом з іншими речовинами і матеріалами, у підвальних приміщеннях, а також у відкритій тарі.
4.2. Забороняється застосовувати ЛЗР і ГР для знежирення (протирання) будівельних конструкцій, устаткування, чищення килимових покрить підлог і т.д.
4.3. Приміщення і робочі зони, у яких працюють з горючими рідинами, що виділяються вібухонебезпечні пари повинні бути забезпечені примусовою, природною чи приточно-витяжною вентиляцією. У ці приміщення не повинні допускатися особи, що не беруть участь у безпосередньому виконанні робіт, а також не повинні виконуватися роботи і знаходитися люди в сусідніх приміщеннях.
4.4. При використанні горючих матеріалів кількість їх не повинна перевищувати змінної потреби. Ємкості з пальними речовинами повинні бути закритими і по закінченню робіт здаватися на склад. Забороняється зберігати тару з під зазначених матеріалів на будівельному обєкті.
4.5. Наносити епоксидні смоли, клеї, мастики, у тому числі лакофарбові на основі синтетичних смол і наклеювати плиткові і рулонні полімерні матеріали необхідно після закінчення всіх будівельно-монтажних робіт перед остаточним фарбуванням приміщень.
4.6. Наносити горючі покриття на підлогу, як правило, потрібно при природному освітленні по захватках площею не більш 100 кв.м. під спостереженням особи, відповідальної за ці роботи.
4.7. До роботи з рулонними, плитковими матеріалами і нанесення епоксидних смол, мастик, допускаються особи, що пройшли навчання по програмі пожежно-технічного мінімуму і проінструктовані про заходи пожежної безпеки перед початком робіт.
4.8. Роботи з пожежонебезпечними речовинами і полімерними матеріалами допускається проводити тільки з письмового дозволу особи відповідальної за протипожежний стан будівництва і тільки після виконання всіх заходів, що забезпечують пожежну безпеку.
4.9. Котли для варіння і розігріву ізоляційних і бітумних мастик повинні бути у справному стані і мати кришки, що щільно закриваються. Заповнення котлів допускається не більше ніж на ¾ їхньої місткості.
При установці бітумного котла на відкритому повітрі над ним обовязково влаштовується негорючий навіс.
4.10. Біля варочного котла повинні бути комплект протипожежних засобів (вогнегасники, лопата, сухий пісок). Місце установки котла обноситься земляним валом висотою 0,3 м.
4.11. Установлювати бітумоварні котли ближче 20 м від будівель забороняється.
4.12. Забороняється користуватись відкритим вогнем у радіусі 50 м від місця змішування бітуму з розчинниками (бензином, скипидаром і т.д.).
При змішуванні розігрітий бітум варто вливати в бензин (а не бензин у бітум), перемішуючи його тільки деревяними мішалками. Температура бітуму в момент приготовлення праймера не повинна перевищувати 700С.
Не дозволяється виготовлювати праймер на етиловому бензині чи бензолі.

5. Заходи пожежної безпеки при проведенні
зварювальних і інших вогневих робіт

5.1. Зварювальні й інші вогневі роботи, звязані з відкритим полумям, можна вести з письмового (додаток 3) дозволу особи, відповідальної за пожежну безпеку на даному будівництві, зазначених у п.п. 1.4, 1.5, 1.6 даної інструкції.
5.2. При проведенні вогневих робіт адміністрація будівництва повинна розробляти заходи щодо забезпечення пожежної безпеки.
5.3. До вогневих робіт допускаються особи, що пройшли протипожежний техмінімум і мають спеціальні кваліфікаційні посвідчення, на право допуску до вогневих робіт.
5.4. Місця вогневих робіт і встановлення зварювальних агрегатів і трансформаторів повинні бути очищені від горючих матеріалів у радіусі 5 м і забезпечені первинними засобами пожежогасіння (вогнегасники, ящик з піском, лопата і відро з водою).
Встановлювати ацетиленові генератори в приміщеннях підвальних і цокольних поверхів не дозволяється.
5.5. При роботі на висоті знизу повинен знаходитися спостерігач за розлітанням зварювальних іскор.
5.6. Кріплення панелей з полімерними утеплювачами влаштування в них чи отворів чи установка закладних деталей із застосуванням інших вогневих робіт забороняється.
5.7. У найбільш пожежно і вибухонебезпечних місцях необхідно виставляти пожежні пости з обслуговуючого персоналу, добровільної пожежної дружини.
5.8. Перед початком електрогазозварювальних робіт необхідно перевірити справність зварювальних трансформаторів, ізоляції проводів, шлангів, генераторів, а також щільність контактних зєднань.
5.9. Після закінчення зварювальних і інших робіт виконавець зобовязаний ретельно перевірити робоче місце, а також нижчележачі площадки і поверхи, суміжні приміщення, полити водою спалені конструкції, усунути порушення, що можуть привести до виникнення пожежі; а при необхідності виставити пости.
5.10. При газозварювальних роботах переносні ацетиленові генератори необхідно встановлювати на відкритих площадках. Допускається тимчасова їхня робота в добре провітрюваних приміщеннях.
Забороняється розводити відкритий вогонь, курити і запалювати сірники в межах 10 м від кисневих і ацетиленових балонів, газогенераторів, та ілових ям.
5.11. Карбід кальцію варто зберігати в металевих закритих барабанах в окремо стоячих неопалюваних сухих будинках, що мають природну вентиляцію.

6. Монтаж і експлуатація тимчасових електромереж і електроустаткування

6.1. При експлуатації електроустановок забороняється:
- використовувати кабелі і проводи з ушкодженням ізоляцією, що втратила захисні властивості;
- застосовувати для опалення нестандартні (саморобні) нагрівальні електроприлади;
- залишати під напругою неізольовані кінці електричних проводів і кабелів;
- допускати зіткнення електричних проводів з металевими конструкціями;
- залишати без догляду, що знаходяться під напругою електроприлади й електроустаткування;
- застосовувати стаціонарні світильники в якості ручних переносних ламп;
- користуватися ушкодженими (несправними) розетками, освітлюваль-ними коробками, рубильниками й іншими електроустановочними виробами;
- використовувати ролики, вимикачі, штепсельні розетки для підвішування одягу й інших предметів;
- обертати електричні лампи папером, тканиною й іншими горючими матеріалами;
- установлювати світильники від горючих і трудногорючих матеріалів на відстані менш 0,5 м;
- застосовувати для електромереж радіо і телефонні проводи;
- застосовувати як електричний захист некалібровані запобіжники, запобіжники кустарного виробництва, відключати апарати захисту;
- прокладати лінії електропередач і електропроводки над покрівлями, навісами з горючих матеріалів, складованими матеріалами.
6.2. Освітлювальні прожектори на території будмайданчика варто встановлювати на окремих опорах. Забороняється встановлювати прожектори на покрівлях з горючими матеріалами і на будинках з полімерними утеплювачами.
6.3 По закінченню робіт електричні мережі електрообладнання й інші електроспоживачі будівництв, у т.ч. побутових приміщень і мобільних (інвентарних) будинків, повинні бути знеструмлені; відключення електроенергії необхідно передбачати централізовано. Електропостачання прожекторів повинне виконуватися самостійною мережею.
6.4. Не допускається прокладка тимчасових електропроводів і кабелів (за винятком прокладаються в сталевих труба) безпосередньо по металевих панелях з полімерними утеплювачами, а також установка електричних апаратів, щитів і т.п. ближче 1 м від зазначених конструкцій. У місцях перетинання конструкцій, що обгороджують, тимчасовими комунікаціями повинні передбачатися металеві гільзи з ущільненням негорючими матеріалами.

7. Заходи пожежної безпеки при влаштуванні
та експлуатації установок опалення і сушіння приміщень

7.1. Для опалення мобільних (інвентарних) будинків повинні використовуватися парові і водяні калорифери, а також тенів заводського виготовлення, незалежно від установленої потужності зі споживанням електроенергії в межах установлених лімітів.
Підключення тенів необхідно робити за умови наявності проекту, виконаного спеціалізованою організацією, а інші види електронагрівачів потужністю до 10 квт дозволяється підключати тільки за згодою енергонагляду за умови виготовлення електричних нагрівачів заводами і підприємствами по технічних умовах. Монтаж і установка їх повинна бути виконана у відповідності з діючою інструкцією. При порушенні викладених вимог і правил користування електричною і тепловою енергією електропостачання обєкта підлягає відключенню.
7.2. Сушіння одягу і взуття повинно проводиться в спеціально пристосованих для цих цілей приміщеннях, з центральним водяним опаленням або з застосуванням водяних калориферів.
У будинках з металевих конструкцій з полімерними утеплювачами на період проведення будівельних робіт допускається застосовувати тільки системи повітряного чи водяного опалення з розміщенням топок за межами будинків на відстані не менш 18 м чи за протипожежною стіною.
Відстань від трубопроводів з теплоносієм до конструкцій, що обгороджують, повинне дотримуватися не менш 100 мм.
7.3. Застосування відкритого вогню, а також вогневих, електричних калориферів і газових пальників інфрачервоного випромінювання в тепляках забороняється.
7.4. До експлуатації допускаються тепловиробляючі установки тільки заводського виготовлення зі справними і підключеними системами контролю, автоматизації і блокування, що відповідають вимогам дійсних правил і мають інструкцію про правила їхньої експлуатації. Застосування для сушіння й опалення саморобних нагрівальних приладів, жаровень, мангалів, електроприладів з електронагрівальними елементами (електроплитки, електровідбивачі і т.д.) не допускається.

А. Заходи пожежної безпеки при сушінні приміщень
газовими пальниками інфрачервоного випромінювання

7.5. Пересувні і стаціонарні установки з пальниками інфрачервоного випромінювання повинні бути обладнані автоблокуванням, що припиняє подачу газу при загасанні пальника.
7.6. Пересувні установки, установлювані на підлогу, повинні мати стійку підставку. Балон з газом повинен знаходитися на відстані не менш 1,5 м від установки й інших опалювальних приладів, а від електролічильників, вимикачів і інших електроприладів не менш 1 м.
Відстань від пальників до конструкцій з горючих матеріалів повинен бути не менш 1 м, трудногорючих – 0,7 м, негорючих – 0,4 м.
7.7. У приміщеннях, де роблять сушіння, а також поблизу працюючої установки не допускається зберігати небезпечні балони зі зрідженим газом. Непрацюючі чи несправні балони варто зберігати поза споруджуваними будинками у спеціальних складських приміщеннях на будівельних майданчиках.
7.8. У місцях, де працюють установки з газовими пальниками інфрачервоного випромінювання, забороняється зберігати горючі і трудногорючі речовини і матеріали, а також проводити інші види робіт.
7.9. При експлуатації пальників інфрачервоного випромінювання забороняється:
- користуватися установкою в приміщеннях без природного провітрювання чи штучної вентиляції з відповідною кратністю повітрообміну, а також у підвальних і цокольних поверхах;
- використовувати пальник з ушкодженою керамікою, а також з видимими язиками полумя;
- користуватися установкою, якщо в приміщенні зявився запах газу;
- направляти теплові промені пальників безпосередньо убік горючих матеріалів, балонів з газом, газопроводів, електропроводок і т.п.;
- користуватися газовими установками одночасно з установками на твердому паливі;
- користуватися відкритим вогнем поблизу балонів з газом.   
При роботі на відкритих площадках (для обігріву робочих місць, для сушіння зволожених ділянок) варто застосовувати тільки вітростійкі пальники.


Б. Заходи пожежної безпеки при монтажі
і експлуатації електрокалориферів.

7.10. Електрокалорифери до монтажу й експлуатації допускаються тільки заводського виготовлення, зі справною сигналізацією і блокуванням, що виключає подачу електроенергії на нагріванні елементи при непрацюючому вентиляторі й автоматикою контролю за температурою вихідного повітря і її регулювання, передбаченою електричним і тепловим захистом.
7.11. Монтаж електрокалориферів, підготовка до роботи, пуск повинні здійснюватися в порядку, викладеному в паспорті заводу – виготовлювача.
7.12. Не допускається застосування горючих матеріалів для мякої вставки між корпусом електрокалорифера і вентилятором.
7.13. При експлуатації калориферів забороняється:
- відключення чи сигналізації блокування;
- перевищення температури повітря на виході з електрокалорифера, установленої заводом – виготовлювачем;
- включення електрокалорифера при непрацюючому вентиляторі (блокування необхідно перевіряти перед кожним пуском установки);
- сушити одяг чи інші горючі матеріали на електрокалорифері чи поблизу його;
- зберігати в приміщенні, де встановлений працюючий калорифер, горючі речовини і матеріали.

8. Водопостачання, засоби пожежогасіння і звязку

8.1. До початку основних будівельних робіт на будівництві повинно бути забезпечене протипожежне водопостачання від пожежних гідрантів на водогінній мережі чи з резервуарів (водойм), а при їхній відсутності з тимчасових резервуарів.
8.2. Внутрішній протипожежний водопровід і автоматичні системи пожежогасіння необхідно монтувати і зводити в дію до початку опоряджувальних робіт, а автоматичні системи пожежогасіння і сигналізації до моменту пусконалагоджувальних робіт.
8.3. Споруджувані будинку, тимчасові споруди, підсобні приміщення повинні бути забезпечені засобами пожежогасіння.
Використовувати засоби пожежогасіння не по призначенню забороняється.
8.4. При температурі повітря нижче +10С вогнегасники необхідно зберігати групами в найближчих утеплених приміщеннях. У місцях зберігання засобів пожежогасіння повинні бути установлені відповідні показчики.
8.5. Кожне будівництво повинне мати засоби звязку для виклику пожежних підрозділів. Біля кожного телефону необхідно вивісити табличку про порядок виклику пожежної охорони, памятку про дії працюючих на випадок пожежі, список бойових розрахунків ДПД.

9. Вимоги безпеки при виникненні пожежі.

9.1. Кожний робітник у випадку виникнення пожежі зобовязаний:
- терміново сповістити про загорання в пожежну частину по тел. "0-1” та виконавця робіт;
9.2 .Приступити до гасіння пожежі своїми силами, використовуючи засоби пожежогасіння.
9.3. Прийняти заходи по евакуації людей з небезпечної зони та рятуванні матеріальних цінностей.
9.4.Організувати зустріч пожежних машин та інформувати пожежників про місце розміщення гідрантів, колодязів та інших засобів пожежогасіння.



Категорія: Мої статті | Додав: ohranatruda (06.01.2012)
Переглядів: 7539 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
 

До уваги користувачів! Вся інформація взята з відкритих джерел, призначена виключно для приватного використання, з метою самоосвіти користувачів ресурсу. Дана інформація не призначена для комерційного використання! Ні власник сайту, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи цей сайт користувач підтверджує свою повну згоду з усіма вище викладеними умовами використання інформації.
!

Реферати з ЦО, БЖД, охорони праці